Každý záhradkár určite túži po hojnej úrode a bohatom kvitnutí rastlín na jeho záhrade. K tomu vám veľmi ľahko môže pomôcť obyčajné kuchynské korenie.

Reklamy

Okrem ochutenia jedál totiž dokáže pomôcť v správnom množstve aj vašej záhrade, kde vám preukáže nejednu láskavosť.,

Kurkuma je známa pre svoje blahodárne účinky na ľudské zdravie, avšak jej využitie tu úplne nekončí, pretože sa hodí aj na výživu rastlín!

Prineste si toto oranžové korenie do svojej záhrady, kde s ním môžete doslova kúzliť. Budete prekvapení, ako veľmi je kurkuma prospešná rastlinám, ktoré vďaka nej divoko porastú.

Ochrana proti škodcom

Kurkuma dokáže byť veľmi účinným prírodným prostriedkom na ochranu vašej záhrady pred škodcami.

Obsahuje totiž látky s prirodzenými pesticídnymi vlastnosťami, ktoré môžu odpudiť nežiaducich návštevníkov ako sú slimáci, vošky a ďalší hmyz, ktorý by mohol poškodiť vaše rastliny.

Stačí ju posypať okolo rastlín, vďaka čomu budú v bezpečí.

Podpora rastu a vývoja

Okrem odpudzovania škodcov môže kurkuma výrazne podporiť rast a vývoj vašich rastlín.

Disponuje antibakteriálnymi účinkami, ktoré pomôžu rastlinám lepšie absorbovať dôležité živiny z pôdy, a to z nich potom urobí silnejšie, zdravšie a odolnejšie.

Kurkuma taktiež stimuluje tvorbu koreňov u nových rastlín, čo môže viesť k lepšiemu zakoreneniu a rýchlejšiemu rastu.

Zníženie stresu u rastlín

Rastliny, rovnako ako ľudia, môžu zažívať stresové situácie, ktoré ovplyvňujú ich rast a vývoj.

Kurkuma obsahuje látky, ktoré môžu znížiť stresovú odozvu rastlín a podporiť tak ich odolnosť voči nepriaznivým podmienkam ako je sucho, nadmerná vlhkosť alebo teplotné extrémy.

Pridaním kurkumy do zálievky posilníte ich zdravie a odolnosť nielen voči týmto stresovým faktorom, ale aj voči všemožným chorobám.

Stimulácia kvitnutia a plodnosti

Kurkuma má pozitívny vplyv aj na samotné kvitnutie a plodnosť rastlín. Dokáže podporiť tvorbu kvetov a plodov, čo môže viesť k bohatším a hojnejším úrodám vo vašej záhrade.

Pokiaľ pridáte kurkumu do pôdy alebo ju aplikujete postrekom priamo na listy paradajok, papriky či uhorky, zlepšíte tým súčasne kvalitu aj tvorbu ich kvetov.

Zlepšenie kvality pôdy

Pridaním tohto korenia do pôdy zvýšite priepustnosť a zlepšíte jej štruktúru, vďaka čomu umožní koreňom rastlín lepšie prenikať do hĺbky a získavať viac kyslíka spoločne so živinami.

Kurkuma má tiež schopnosť znižovať pH pôdy, čo môže byť pre niektoré rastliny veľmi prospešné.

Kyslá pôda zlepšuje dostupnosť niektorých živín a minerálov, a to potom môže viesť k lepšiemu zdraviu a rastu vašich rastlín.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!