Nechce sa vám do zavárania, ale kríky máte obsypané lahodnými šťavnatými plodmi najrôznejšieho ovocia? Skúste si vyrobiť zatvoreniny! 

Reklamy

Jednoducho ovocie napchajte do pohárov a uzavrite. Vyrobíte si tak fermentovanú dobrotu plnú enzýmov a vitamínov. Ako na to?

Zatvoreniny, ako už názov napovedá, nemajú so zaváraninami takmer nič spoločné. Teda okrem pohára. Proces uchovávania ovocia sa však líši. Nemusíte nič zavárať v hrnci a ovocie vám zatvorené v pohári vydrží pokojne aj rok! Ako to funguje?

Zatvorte ovocie do pohára

Zatvoreniny si získavajú stále viac priaznivcov. Nie je s nimi takmer žiadna práca a je to skvelý spôsob, ako ovocie uchovať.

Celý proces trvá len niekoľko málo minút, takže vás zatvoreniny rozhodne nepripravia o čas, čo je ich veľké plus!

Kľúčových 15 minút

V čom príprava zatvorenín spočíva? Najprv si musíte pripraviť zaváracie poháre. Je nutné ich vopred vysterilizovať, aby boli perfektne čisté. Lepšie sú menšie poháre, nie klasické veľké.

Najzložitejšie na celej výrobe zatvorení je zber ovocia. To by sa malo dostať do pohárov do 15 minút od zberu.

Ideálne je teda vziať si poháre so sebou von, zbierať ovocie a rovno ich plniť do pohárov. Vyberajte len zdravé a krásne zrelé ovocie. Nemali by sa vám do pohárov dostať porušené plody, alebo dokonca tie, ktoré začínajú hniť.

Pri drobnom ovocí je vhodné ponechať ho na vetvičke, ríbezle tak nemusíte otrocky otrhávať.

Ako to funguje

Ovocie natlačené do pohárov do 15 minút po zbere začne časom v pohári fermentovať. Úplne prírodne, bez pridaných cukrov. Plody v pohári začnú púšťať svoju šťavu, ktorá fermentáciu ešte podporí.

Takto uchovávané ovocie bude doslova nabité vitamínmi, nič nestratí tepelnou úpravou.

Naopak sa jedná o ešte zdravšiu pochúťku ako v prípade ovocia zavareného. U neho obsah vitamínu C klesá kvôli procesu varenia. Nezľaknite sa, že ovocie mierne zmení farbu, je to tak v poriadku.

Niektoré druhy budú zase o niečo viac sfermentované, čo sa odrazí na chuti, ale rozhodne nie negatívne.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!