Zemiakový škrob je prírodná, organická a zdravá alternatíva iných prísad. Má ale aj veľa iných výhod, ktoré z neho robia dobrú voľbu.

Reklamy

Chceli by sme vám poradiť, kde všade sa vám zemiakový škrob môže hodiť.

Čistenie striebra

Na čistenie strieborných predmetov alebo šperkov musíte pripraviť pastu zo zemiakového škrobu a vody. Pridajte 1/4 šálky studenej vody do šálky zemiakového škrobu. Miešame, kým nevznikne tuhá hmota.

Vyleštite striebro s výslednou pastou. Toto ošetrenie nielenže odstraňuje čierne zvyšky, ale dodáva striebru aj lesk.

Čistenie okien

Vďaka škrobu bude čistenie okien potešením. Škrobová voda dokonale odstraňuje všetky nečistoty, nezanecháva škvrny, iba zrkadlový lesk.

1 polievková lyžica škrobu v 1 litri vody. Zmes sa nanesie na sklo, utrie sa špongiou a nechá sa zaschnúť. Potom zostáva len utrieť suchou handričkou a zbaviť sa zvyškov škrobu. Efekt čistých okien bez šmúh.

Čistenie kobercov

Čerstvé mastné škvrny z kobercov ľahko odstránite, ak škvrnu posypete malým množstvom škrobu. Pohltí mastnotu a zvyšky prášku ľahko odstránite vysávačom.

Pomoc pri popáleninách

Mierne popáleniny (1. stupeň), s miernym začervenaním, bolesť uľavíte škrobovou suspenziou. Chladivá zmes dokonale ochladzuje poškodené miesto a zvlhčuje poškodenú pokožku.

Pomoc pri žehlení oblečenia

Škrobová voda pomôže vyhladiť záhyby na posteľnej bielizni. Na tento účel pripravte roztok v pomere: voda 250 ml: škrob 1 polievková lyžica.

Zbavte sa zápachu z topánok

Škrob má vynikajúce absorpčné vlastnosti. Takže prášok nasypaný do topánok (stačí na noc) odstráni nepríjemný zápach.

Čistenie koženého tovaru a nábytku

Oblečenie a nábytok sa dajú ľahko čistiť zemiakovým škrobom. Na 5-10 minút nasypte malé množstvo prášku a miesto utrite vlhkou handričkou.

Sedatívum

Na prípravu sedatív zmiešajte malé množstvo prášku s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja. Pary zmesi by sa mali vdychovať niekoľko minút.

Leštenie dreveného nábytku

Nábytku môžete dodať atraktívny lesk utretím povrchu škrobovým roztokom. Na prípravu roztoku zmiešajte škrob a vodu v pomere 1: 1.

Čistenie plyšových hračiek

Plyšákov ľahko zbavíte prachu tak, že ich vložíte do fóliového vrecka a posypete škrobom. Dobre pretrepte vrecko. Prášok odnesie všetok prach. Touto metódou odpadne nutnosť hračky umývať, stačí ich vysávať.

Na vrásky

Zemiakový škrob dokonale vyživuje a zvlhčuje pokožku, môžete si z neho vyrobiť domáce masky.

Mnohí tvrdia, že používanie tohto produktu v každodennej starostlivosti o pokožku tváre možno bezpečne prirovnať k botoxovým injekciám. A hoci je toto tvrdenie trochu prehnané, je na ňom kus pravdy.

Aké je tajomstvo škrobových masiek? Škrob obsahuje:

Vitamíny skupiny B – úlohou týchto vitamínov je urýchliť regeneráciu pokožky, ako aj stimulovať tvorbu elastínu.
Vitamín C je jedným z najsilnejších antioxidantov a jedným z najdôležitejších pre udržanie mladistvej pokožky.
Vitamín PP – nedostatok tohto vitamínu môže viesť k rôznym kožným ochoreniam.
Železo, Vápnik, Fosfor, Draslík – všetky tieto užitočné látky urýchľujú medzibunkovú výmenu.
Teraz je trochu jasnejšie, prečo veľa luxusných značiek nevyhnutne zahŕňa škrob vo svojom zložení?

Škrobová maska ​​poskytuje pomerne rýchle výsledky, ktoré možno vidieť už po jednej aplikácii.

1 polievkovú lyžicu škrobu zalejeme 100 ml studenej vody, dôkladne premiešame. Potom sa do nej naleje 50 ml horúcej vody a za stáleho miešania sa mieša, kým úplne nezhustne. Nevarte. Potom vzniknutú hmotu schladíme a zmiešame s ostatnými ingredienciami (napr. med, jačí proteín, žĺtok, mrkvová šťava a pod. podľa potreby pokožky)

Takáto škrobová hmota sa dá skladovať aj niekoľko dní v chladničke.

Omáčka a želé

Omáčku môžeme zahustiť nielen múkou, ale aj škrobom. Tiež vďaka škrobu je ľahké pripraviť chutné domáce želé pre deti. Ovocnú šťavu stačí zohriať a pridať škrob.

Vŕzgajúca podlaha

Škrob vyplní malé praskliny v podlahe, ktoré spôsobujú vŕzganie.

Suchý šampón

Škrob možno použiť ako núdzový suchý šampón. Blondínkam to pôjde lepšie, ale skúsiť to môžu aj hnedovlásky, len opatrne s množstvom, lebo vlasy vyblednú.

Votrite malé množstvo do vlasov. Počkajte 1 minútu – počas tejto doby by mala múka nasať maz, nečistoty a vodu nahromadenú na pokožke hlavy. Prebytok z vlasov vytrasieme.

Zdieľam. Tieto informácie môžu byť pre niekoho užitočné.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!