Nech už ste zasiali čokoľvek, pokiaľ trpezlivosť nie je vašou silnou stránkou, môžete uplatniť tento záhradkársky trik.

Reklamy

Pozrite sa, ako urobiť test klíčivosti, a ako môžete urýchliť rast semienok.

Semienko je živý organizmus vo vegetatívnom stave. Keď má všetky vhodné podmienky, začne klíčiť a premení sa na zeleninovú či kvetinovú rastlinu.

Ako urobiť test klíčivosti

Test klíčivosti sa oplatí v troch prípadoch. Keď máte semená, ktoré ste získali z vlastnej úrody, u neošetrených a u starších semien, ktoré už máte dlhšiu dobu.

Ak tieto semená máte k dispozícii, určite sa oplatí na nich test klíčivosti urobiť. Vezmite osivo, ktoré chcete vyskúšať a vezmite z neho čo najviac semien, ideálne 100.

Potom si vezmite filtračný alebo savý papier a položte ho na dno misky. Navlhčite ho a položte naň presný počet semien. Potom prekryte sklom alebo mikroténovou fóliou, aby ste zaistili semienkom stálu vlhkosť a teplo.

Pri bežnej teplote skúšajte klíčivosť doma a výsledky by ste sa mali dozvedieť v rozmedzí 2 až 3 týždňov.

Lenže to chce logicky čas a starostlivosť. Pokiaľ sa ale naozaj nemôžete dočkať, až vám na záhrade vyrašia farebné kvety, alebo až budete môcť zožať zeleninu a vychutnať si ju na tanieri, tento starý záhradkársky trik môže veľmi urýchliť rast semien.

Ako urýchliť rast semien

Semienka v sebe obsahujú takzvané inhibítory klíčenia, ktoré slúžia na to, aby nevyrástli hneď po malej dažďovej spŕške a následne neuschli.

Semená preto začnú klíčiť až po dostatočnom prijatí vlahy. Teda ich rast môžete urýchliť máčaním semien. To je úplne jednoduchý proces. Položte zdravé semená do misky a zalejte ich studenou vodou tak, aby boli všetky pod vodou.

Pre okysličenie vodu párkrát denne premiešajte, a pokiaľ budete semená máčať dlhšie, mali by ste im aspoň 3krát denne vymeniť vodu. Každá rastlina však máčanie znáša inak a potrebuje iný časový úsek, kedy môže byť máčané.

Preto si vždy najprv vyhľadajte, ako dlho môžete semená určitej rastliny máčať pred ich zasiatím. Môžu to byť hodiny au niektorých pokojne aj dni.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!