Chcete mať v tohtoročnej sezóne na záhrade luxusný trávnik? Tak to by ste sa o neho mali práve teraz postarať a nezanedbať jeho prvé jarné kosenie.

Reklamy

Po dlhej zime si každý trávnik zaslúži riadnu starostlivosť, a preto by ste mu mali dopriať len to najlepšie.

Po niekoľko mesiacov bol vystavený nepriaznivým vplyvom chladného počasia, a tak sa na ňom môžu vyskytovať vymrznuté miesta alebo následky mnohých druhov plesní. Ako teda na jar prebudiť trávnik k životu?

Začnite očistou

Po dlhej zime je potrebné najprv trávnik očistiť od nánosov popadaného lístia, polámaných vetiev z kríkov a stromov a všetkých odumretých a zničených miest.

Úplne určite odstráňte aj všetku širokolistú burinu, ktorá je obzvlášť invazívna. Najviac sa jedná o púpavy, šťavel a lopúch. Tieto rastliny by zbytočne trávnik dusili a odoberali mu potrebné živiny.

Likvidácia machu

Ak sa nachádzajú v trávniku machy, odstráňte ich alebo zasypte pieskom. Rovnako tak môžete lokality s machom narušiť ostrými hrabľami a použiť dolomitický vápenec alebo špeciálny prípravok vyvinutý proti rastu machu.

Nechajte trávnik preschnúť

Po zime by ste mali nechať trávnik postupne prebudiť. Potrebuje na to teplotu pôdy okolo 5 stupňov Celzia. Počkajte však až na obdobie, kedy sa budú denné teploty trvalo pohybovať nad 8 stupňov Celzia a krajina dostatočne preschne.

Prvé kosenie

Prvé jarné kosenie by malo byť nielen dôkladné, ale zároveň aj šetrné. Nikdy sa v tomto období nepúšťajte do jeho razantného krátkeho zostrihu.

Začiatkom jari by mal mať trávnik dĺžku aspoň 3 cm. Ak ste ho však skrátili už počas jesene, nemusíte v tomto ohľade teraz nič riešiť.

Kedy na jar prvýkrát kosiť

Najlepším obdobím je vzhľadom na dané počasie koniec marca a začiatok apríla, kedy trávnik dosahuje zhruba okolo 10 cm výšky. Skráťte ho najlepšie na dvakrát, teda najprv na 7 cm a pri druhom kosení na spomínané 3 cm.

Keď urobíte jarné kosenie, spomalíte rast trávnika a mačiny sa krásne zahustia.

Ako správne kosiť

Pokiaľ máte mladý trávnik, je naň zo všetkého najlepšie použiť kosu. Zbytočne tak nedôjde k vytrhávaniu mladých a ešte nedostatočne zakorenených rastlín.

V prípade použitia kosačky dbajte na to, aby bola vždy dostatočne ostrá a mala hladký rez. Striedajte tiež pravidelne smer kosenia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!