Všetci chceme minimalizovať riziko infekcie, posilniť si imunitu a ak ochorieme, čo najrýchlejšie sa uzdraviť. Existujú všeobecné názory na účinné prírodné prostriedky, ale ako skutočne fungujú?

Reklamy

Odborníci analyzovali najväčšie štúdie a prišli s najpresvedčivejšími údajmi.

Vitamíny A, C a D: Bojujete s prechladnutím?

Vitamíny A, C a D sa často odporúčajú ako kľúčové pre posilnenie imunity. Pomáhajú posilňovať funkciu epiteliálnych buniek a aktivovať tvorbu protilátok a cytokínov potrebných na boj s infekciami. Ako sa im však darí vo vedeckom výskume?

Odborníci zdôrazňujú, že hoci tieto vitamíny zohrávajú úlohu v imunitnej funkcii, väčšina štúdií o suplementácii vitamínu A nepotvrdila jasné výhody.

Dokonca aj analýza údajov zo štúdií s viac ako 1,2 miliónmi detí potvrdila iba 12% zníženie úmrtnosti v dôsledku infekčnej hnačky suplementáciou vitamínom A. Iné ochorenia, ako sú osýpky, ARVI a meningitída, zostali odolné voči liečbe.

Stojí za zmienku, že tieto deti trpeli nedostatkom vitamínu A.

Pokiaľ ide o vitamín C, hoci niektoré výskumy ukazujú potenciálne výhody pri znižovaní zápalu pľúc, odborníci tvrdia, že dôkazy sú príliš slabé na to, aby odporučili široké používanie vitamínu C medzi populáciou .

Alebo možno vitamín D posilní našu obranu proti vírusom?

Žiaľ, veľká väčšina štúdií o príjme vysokých dávok vitamínu D , či už na terapeutické alebo preventívne účely, nepreukázala žiadne zlepšenie chorobnosti, úmrtnosti alebo dĺžky hospitalizácie na vírusové respiračné infekcie.

Vitamínové komplexy: Stojí to za to alebo nie?

Štúdie o vplyve multivitamínových komplexov na priebeh ARVI (t.j. akútna vírusová infekcia) poskytujú protichodné výsledky. Niektoré vykazujú mierne skrátenie času liečby a zmiernenie symptómov, ale metaanalýza nepreukázala žiadne významné zníženie miery infekcie alebo mortality.

Celkovo odborníci tvrdia, že účinok multivitamínov na respiračné infekcie je nejasný, ale môžu zmierniť niektoré príznaky , ako je bolesť hlavy a slabosť.

Med proti kašľu: Funguje to!

Včelí med je považovaný za náhradu liekov proti kašľu vďaka svojim antivírusovým a antioxidačným vlastnostiam. V roku 2022 sa uskutočnilo systematické preskúmanie 13 štúdií.

Vedecký výskum ukázal, že med je ešte účinnejší ako voľnopredajné lieky proti kašľu! Odborníci odporúčajú konzumovať med pri kašli zriedený v teplej vode dospelým aj deťom starším ako jeden rok, pokiaľ nie je prítomná alergia.

Cesnak: Zabijak mikróbov?

Cesnak je známy svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami.

Obsahuje flavonoid aliín, ktorý sa rozdrvením mení na účinnú látku alicín. Ten sa zase v tele rozloží na mnoho ďalších látok, ktoré majú rôzne účinky. Preto sú účinky cesnaku také mnohostranné.

Štúdie in vitro demonštrujú jeho účinnosť , najmä proti vírusom chrípky a ARVI.

Prehľad z roku 2020 zhromaždil a analyzoval vedecké práce o protiinfekčnej účinnosti cesnaku. Autori analýzy dospeli k záveru, že ide o dobrý potenciálny nástroj na prevenciu a liečbu akútnych respiračných vírusových infekcií u detí aj dospelých.

Nenavrhli však dávky ani recepty. V analyzovaných štúdiách pacienti konzumovali surový cesnak a potraviny s cesnakom, ako aj cesnak v kapsulách.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!