V mnohých regiónoch záhradníci sadia cesnak a cibuľu v novembri. Ak neviete, kedy je najvhodnejší čas na výsadbu, môžete sa riadiť lunárnym kalendárom.

Reklamy

Kým strúčiky cesnaku alebo cibuľové hlávky sa dajú vysádzať aj do zamrznutej pôdy, semená treba sadiť vždy do ešte teplej pôdy.

Priaznivé dni na výsadbu cesnaku a cibule v novembri 2023

Pri výbere dní výsadby v novembri 2023 pre cesnak a cibuľu mnohí záhradníci používajú lunárny kalendár. Plodiny, ktoré plánujeme vysadiť na zimu, by sa mali vysádzať na ubúdajúcom mesiaci.

Podľa lunárneho kalendára sa priaznivé dni na zimné sadenie cibule a cesnaku začínajú v druhej dekáde mesiaca. Sú to 12., 13., 14., 19., 20., 21., 22., 23., 25., 26., 27. novembera.

Zároveň treba pripomenúť, že strúčiky cesnaku vysadené 12., 13., 14. novembra môžu mať zníženú mrazuvzdornosť.

V dňoch 21., 22. a 23., 25., 26., 27. je ubúdajúci mesiac v znamení Škorpióna. Súhvezdie je pre tieto kultúry veľmi úrodné.

Dobré dni na sadenie cesnaku a cibule sú začiatkom a koncom mesiaca. Ak je príliš neskoro alebo príliš skoro na výsadbu v tretej dekáde, je lepšie sadiť po novom mesiaci.

Mesiac je v plodných znameniach zverokruhu 3., 4., 25., 26., 27. novembra 2023.

3. a 4. je v súhvezdí Rýb. Ide však o „mokré znamenie“, takže mrazuvzdornosť výsadbového materiálu bude nízka.

Najpriaznivejšie dni v novembri 2023 na pestovanie cesnaku a cibule sú 19., 20., 21., 22., 23., 25., 26., 27. november.

Pre tých, ktorí nemôžu sadiť cesnak a cibuľu počas týchto dobrých dní v novembri 2023, by sa mali vyhnúť aspoň tým najmenej priaznivým.

Astrológovia kategoricky neodporúčajú výsadbu 1., 8., 24., 28. a 29.

Spracovanie cibule a cesnaku pred zimnou výsadbou

Nie všetci záhradníci dezinfikujú sadivá pred zimnou výsadbou. Veľa ľudí verí, že aj keď je napadnutý vírusmi, plesňami či larvami škodcov, zima tieto hrozby eliminuje.

Ak by to tak bolo, naše rastliny by nechoreli. Preto pred výsadbou cibule a cesnaku na jeseň, pred zimou, musia byť tieto sadivá dekontaminované.

Pozor! Toto treba urobiť v dostatočnom predstihu. Vysádzať sa môže len dobre vysušený cesnak a cibuľa. Preto musia mať po namočení (napr. v hypermangane) čas vyschnúť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!