S príchodom jari, po dlhej zime, vaše telo túži po čerstvej zelenine. Na tento účel boli vynájdené skoré odrody – dozrievajú osem týždňov po zasiatí.

Reklamy

Takže začiatkom leta môžete jesť čerstvú mrkvu. Úrodu však ale možno získať aj skôr, ak mrkvu zasiate pred zimou.

V skorej mrkve sú korene šťavnatejšie, sladšie a väčšie ako pri klasickom výseve. A to všetko preto, že najintenzívnejší rast nastáva skoro na jar, keď je pôda dobre navlhčená.

Vlhkosť je rovnako dôležitá pre klíčenie semien. Preto skorá mrkva rastie rýchlo a bujne. Takéto zimné siatie má iba jednu nevýhodu: skorú mrkvu nemožno dlho skladovať. Ale plusy prevyšujú.

Kde zasadiť zimnú mrkvu

Pamätajte, že mrkva má rada kyprú a úrodnú pôdu. Je tiež žiaduce, aby bol záhon s mrkvou na slnečnom mieste, aby sa tu na jar čo najskôr roztopil sneh.

Mrkva dobre rastie po cibuli, zemiakoch, kapuste, uhorkách a paradajkách. Po zbere odstráňte z lôžka všetku burinu a rôzne nečistoty a potom by sa mala pôda dobre uvoľniť a obohatiť.

Kedy zasadiť mrkvu na zimu

Mrkva by sa mala zasiať pred mrazom, na už dobre vychladnutú pôdu. Je veľmi ťažké pomenovať konkrétne dátumy, pretože klíma je nepredvídateľná.

Čas je potrebné zvoliť tak, aby semená nevyklíčili pred príchodom mrazov. Výsev v októbri je veľmi rizikový. Preto je spoľahlivejšie vysievať mrkvu niekedy v polovici novembra.

Ako zasiať?

Mrkvu treba pred zimou vysiať suchými semienkami (nemali by sa namáčať a klíčiť skôr), pretože takéto semienka vyklíčia skôr, ako by mali.

Pred výsevom je potrebné pripraviť drážky do hĺbky 1-2 cm a počkať na mrazy. Keď prídu, zasadíme semená a prikryjeme ich suchou, teplou zeminou navrchu, držanú vo vnútri.

Na vrch dáme vrstvu rašeliny alebo humusu (asi 2 cm) a utlačíme. Keď napadne prvý sneh, treba ho odhrnúť a položiť vetvičky ihličnanov.

Na jar, keď sa sneh roztopí, by mali byť vetvičky odstránené. A nad záhonom nainštalujte nízke oblúky a zakryte ich rúnom.

Vďaka tomu bude mrkva rásť ešte rýchlejšie. Ďalšia starostlivosť je štandardná a pozostáva z kyprenia, odburiňovania a riedenia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!