NIKDY nepestujte v jednom skleníku spolu PARADAJKY a UHORKY. Túto CHYBU oľutovali už mnohí záhradkári!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Počuli ste už o tom, že pestovanie uhoriek a paradajok v tom istom skleníku je neprípustné? Podľa tohto názoru sa tieto dve kultúry navzájom absolútne netolerujú.
Potrebujú iné podmienky, navzájom sa infikujú chorobami a škodcami. Preto ich radšej nesaďte vedľa seba na záhony, nieto ešte do toho istého skleníka.
Výskumníci poľnohospodárskej agrotechniky sa domnievajú, že ide o bežný mýtus, ktorý nemá nič spoločné s faktami.
Môžete pestovať uhorky a paradajky vedľa seba a v tom istom skleníku?
V skutočnosti na tom nie je nič zlé. Uhorky a paradajky kľudne pestujete vedľa seba, trebars aj v tom istom skleníku.
Paradajky a uhorky sa dajú úspešne pestovať spolu a dokonca aj ich spoločné vysádzanie prináša určité výhody .
Taxonomicky sú vzdialene príbuzné, čím sa vyhýbajú potenciálnym problémom so škodcami . Obe rastliny majú podobné rastové potreby , pokiaľ ide o slnečné svetlo, pôdne podmienky a zálievku. A ak je priestor na prvom mieste, ich spoločné pestovanie ušetrí miesto.
Potenciálne problémy takéhoto pestovania
Prečo teda viera, že uhorky a paradajky by nemali byť vedľa seba, najmä v skleníku?
Teória hovorí, že uhorka dokonale rastie v teplom a vlhkom prostredí . Tak vlhkom, že keď vstúpite do skleníka za pekného slnečného dňa, zarosia sa vám okuliare.
Uhorky sú náchylné na napadnutie roztočom červeným, ktorý rozprestiera svoju jemnú hodvábnu sieť na listoch a stonkách. A najlepšou kontrolou je presné udržiavanie vlhkosti vzduchu.
Paradajky, ak sa pestujú v rovnakom ekosystéme ako uhorky, môžu byť zase náchylnejšie na choroby, najmä sivú pleseň .
Po druhé, konkurencia. Obe rastliny sú dosť žravé, potrebujú minerály, vodu a slnko. Ak tieto potreby nebudú naplnené, budú o ne bojovať. Za týchto okolností sa bude lepšie dariť uhorke.
Riešenia
Tieto problémy sa však dajú ľahko vyriešiť. V prípade vlhkosti bude riešením zníženie hustoty výsadby paradajok a pravidelné vetranie skleníka . Je dôležité, aby paradajky mali pohyb vzduchu. Treba ich polievať ráno, aby boli večer suchšie.
Riešením druhého problému je sadiť, polievať a prihnojovať rastliny tak, aby spolu nemuseli súťažiť o vodu, prístup k svetlu a živinám.
Je tiež potrebné pripomenúť, že zatiaľ čo spočiatku obe rastliny potrebujú hlavne dusík, ich potreby sa počas dozrievania menia.
Uhorky je potrebné prihnojovať hnojivami s vysokým obsahom dusíka, aby mohli pokračovať v raste, ako aj odstrániť horkú chuť z ovocia. Na druhej strane paradajky budú potrebovať viac vápnika a predovšetkým draslíka na rýchlejšie dozrievanie plodov.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj: MEDWYNSOFANGLESEY.CO.UK, SCIENCEDIRECT.COM, ALLABOUTGARDENING.COM
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!