Mnoho ľudí sa rozhoduje, či sadiť zeleninu na jeseň. Výsadba cibule na zimu má oproti klasickému jarnému sadeniu svoje výhody aj nevýhody.

Reklamy

Jesenná výsadba umožňuje skorší zber. Mnohé odrody cibule veľmi dobre znášajú mráz a naše zimy sú miernejšie.

Aby však bolo zimné pestovanie úspešné, odborníci odporúčajú venovať pozornosť trom dôležitým bodom.

Veľkosť sadivového materiálu

Mnoho pestovateľov sa viac zaujíma o druh cibule alebo jej kvalitu. To je, samozrejme, tiež dôležité, ale netreba zabúdať na to dôležitejšie: v zime je zvykom vysádzať malé cibuľky, ktorých veľkosť je menšia ako jeden centimeter.

Tento typ sadivového materiálu vám umožní v budúcom roku zozbierať mimoriadne úspešnú úrodu.

Dobrý čas

Predtým bolo počasie predvídateľnejšie, takže bolo možné použiť univerzálne termíny výsadby. Teraz aj v novembri môže byť počasie veľmi teplé.

Berieme preto do úvahy meniace sa predpovede a snažíme sa vystihnúť správny dátum, ktorý je približne 21 dní pred predpovedným mrazom (dlhodobý pokles teploty pod nulu).

Výber miesta

Tento bod je tiež veľmi dôležitý. Cibuľa najlepšie rastie na záhone, kde sa pestovali krycie plodiny, strukoviny, tekvice či paradajky.

Samozrejme, okrem vyššie uvedeného je dôležité cibuľky sadiť aj tak, aby ste ich nevystavovali stagnácii vody, inak zhnijú. Nezabúdame ani na to, aby sme ju nesadili príliš hlboko (asi 2 cm). Na ochranu pred mrazom sa oplatí použiť aj mulč.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!