Obklopení bielym kúzlom zimy, mnohí z nás sa bavia jazdou na sánkach alebo si doprajú horúcu čokoládu v teple domova. 

Reklamy

Kto by sa v tomto období chystal na zalievanie záhrady, však? Zdá sa vám táto myšlienka zvláštna? Ako to urobiť správne bez toho, aby ste poškodili svoje kvety a kríky?

Keď dôjde na starostlivosť o rastliny, januárový mesiac je kľúčový a správne zalievanie môže byť záchranou pre vaše kvety a kríky. Pripravte si hrnček horúceho nápoja a poďme sa ponoriť do sveta záhradkárskych tipov pre januárové zalievanie.

Januárové výzvy na záhrade

Zima so sebou prináša špecifické problémy, ktoré môže zalievanie záhrady privodiť. Mrazivé noci dokážu na záhrade narobiť peknú paseku. Zamrznutá voda v pôde môže byť veľmi škodlivá pre korene rastlín.

Ľadové kryštály, ktoré sa v nich tvoria, môžu narušiť štruktúru buniek a poškodiť rastliny. Aby sme predišli škodám, je nevyhnutné prijať určité opatrenia.

Vždyzelené rastliny , ako napovedá názov, si udržujú svoje listy aj v zime. Tieto rastliny, vrátane tuholistých druhov, majú v tomto období špecifické potreby, ktorým treba venovať pozornosť.

Zimné obdobie môže byť náročné, a preto je vhodné pokračovať v pravidelnom zalievaní týchto rastlín.

Ďalej potom exotické rastliny, ktoré nie sú prispôsobené miestnym klimatickým podmienkam, môžu vyžadovať zvláštnu starostlivosť počas zimy. Je dôležité monitorovať teplotu a zabezpečiť, aby tieto rastliny neboli vystavené prílišnému chladu.

Pravidelné, avšak striedme zalievanie, môže pomôcť udržať optimálne podmienky pre exotické druhy.

Viete, kedy je ten správny čas na zalievanie?

Zalievať by sme mali v čase, keď je teplota cez deň najvyššia. Ideálne je obdobie okolo poludnia, kedy slnko svieti najsilnejšie. To nám pomáha predchádzať tvorbe ľadu v pôde, pretože slnečný svit roztaví ľadové kryštály.

Zalievanie večer je naopak nevhodné, pretože pri nízkych teplotách dochádza k tvorbe ľadu okolo koreňov.

Vlažná voda a izolácia koreňov – vaši najlepší spojenci

Pri zimnom zalievaní odporúčame používať vlažnú vodu. Tá minimalizuje riziko vzniku ľadu a prípadného poškodenia rastlín. Ďalšou skvelou pomôckou je mulč.

Táto organická hmota slúži ako izolácia pre korene rastlín. Vytvára vrstvu, ktorá chráni pôdu pred mrazom a udržuje teplo okolo koreňov.

Zalievanie záhrady v januári môže byť pre zdravie vašich rastlín kľúčové. Dodržiavanie správnych postupov ako je použitie vlažnej vody a zalievanie vo vhodnú dennú dobu, môže minimalizovať riziká spojené s mrazom.

A nesmieme zabudnúť na použitie mulča na izoláciu koreňov. S týmito tipmi sa o svoju záhradu postaráte aj v chladných januárových dňoch.

Správne zalievanie v januári môže byť výzvou, ale s našimi tipmi sa z neho stane hračka. A keď príde jar, vaša záhrada vám to vráti bohatými farbami a bujným rastom. Tak ideme na to, záhradkári!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!