Začiatkom jari získavajú ovocné stromy zvláštnu bielu patinu. Viete, prečo ich záhradníci natierajú vápnom?

Reklamy

Kdeže, nejde o žiadnu parádu, ale o účelový zvyk! Akonáhle zima odznie, stromy sa prebúdzajú k životu a v ich kmeňoch sa začne predčasne tvoriť miazga.

A to môže byť problém, obzvlášť pokiaľ predpoveď počasia počíta s jarnými mrazíkmi. Táto nedočkavosť prírody by potom vo finále pre záhradkárov znamenala riziko poškodenia stromu a nižšej úrody.

A aby sa tak nestalo, potierajú sa kmene ovocných stromov vápnom.

Odpudzovač slnka a dezinfekcia

Biela farba náteru je výhodná hneď z niekoľkých hľadísk. Vďaka svetlému odtieňu odpudzuje teplé popoludňajšie slnko, takže sa strom len tak neprehreje a netvorí sa v ňom miazga.

Zároveň je odolný aj voči nízkym nočným teplotám. Vápenný náter slúži aj ako prírodná dezinfekcia kôry, ktorú ochráni od prípadných škodcov, ktorí by mohli v jej útrobách prečkať dlhú zimu.

Ani kaša ani „polievka“

Pokiaľ máte teda na záhrade ovocné stromy, teraz je ideálny čas dopriať im túto „vápennú ochranku“.

Ako si ju namiešate: Z vápna a vody si namiešajte stredne hustý roztok. Pozor: konzistencia nesmie byť príliš kašovitá, aby strom nezadusila a zbytočne ho nepripravila o vonkajšiu časť kôry.

Pokiaľ ale namiešate zmes príliš riedku, rýchlo vám stečie a prakticky stratí svoj účel. Tak pozor na to!

Natieranie vápna

Vápnenie stromov si načasujte na suchý deň, kedy teplota bude dosahovať viac ako 0 °C. Poriadne kmeň stromu očistite drôtenou kefou a odstráňte z nej všetky odlupujúce časti, vrátane starej kôry.

Pozor: ak ste zaznamenali, že sa v kôre tvoria prvé trhliny, radšej ju spáľte, aby ste tým zničili zárodky prípadných škodcov! Samotné natieranie nie je žiadna veda.

Použite maliarsky valček alebo štetku a snažte sa, aby sa vápenný náter dostal aj do medzierok v kmeni. Výška náteru by mala byť zhruba 1 meter!

Trik s hlinou

Pokiaľ sa vám stalo, že počas dňa náhodou spŕchne, radšej celé natieranie zopakujte. Je totiž celkom možné, že lejak by mohol vápennú vrstvu narušiť a celá akcia by bola zbytočná.

Vápennú procedúru doprajte všetkým ovocným stromom a kríkom. Vhodná je aj pre popínavé kríky ako je napríklad egreše alebo ríbezle.

Náš tip: Ak chcete, aby vám vápenný roztok dobre priľnul ku kôre stromu, pridajte doň trochu hliny!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!