V duchu ekológie sa snažíme neplytvať vodou ani elektrinou, takže nalejeme do kanvice presne toľko vody, koľko potrebujete. Na rozdiel od dobrého úmyslu to nie je vôbec dobré riešenie. Týmto nepomôžeme sebe ani okoliu.

Reklamy

Spotrebujete všetku prevarenú vodu v kanvici?

Zbytok vody v kanvici často obsahuje usadeniny, ktoré tvoria vodný kameň. Vzniká zo zlúčenín vápnika a horčíka. Napriek všeobecnému názoru nám neškodí a môžete takúto vodu bez obáv piť.

Ich konzumácia navyše obohacuje vašu stravu o tieto minerály, ktoré môžu byť dokonca zdraviu prospešné. Dôvod, prečo by ste z kanvice nemali vyliať všetku vodu, je iný.

Vyliať všetku vodu z kanvice hneď po uvarení nám neškodí, ale zato ničí kanvicu. Táto akcia spôsobuje, že kanvica zostane veľmi horúca po dlhú dobu. V dôsledku toho sa môže rýchlejšie poškodiť.

Poznáte ten charakteristický zvuk, keď z kanvice zmizne zvyšok vriacej vody. Také to syčanie? Vyhnite sa tomu, pretože práve toto ničí vašu kanvicu. Zvyšnú vodu je vždy lepšie nechať vychladnúť. Neškodí nám a môžete ju piť, ale vždy je lepšie ju nechať na dne kanvice do vychladnutia.

Vďaka tejto malej zmene zvykov vám vaša kanvica bude slúžiť dlhšie a lepšie. Z ekologického hľadiska je to tiež dobré riešenie.

Pamätajte však, že keď kanvicu nepoužívate, nenechávajte v nej stojacu vodu. Zvyšok treba vyliať, ale až keď jej teplota klesne.

Dôležité je aj pravidelné odstraňovanie vodného kameňa z kanvice. Usadeniny na dne nám neškodia, ale ničia zariadenie. Okrem toho môže generovať vyššie účty za elektrinu.

Na odstránenie vodného kameňa z varnej kanvice si môžeme kúpiť hotové výrobky v obchodoch, ale rovnako dobre poslúžia aj domáce metódy. Najpopulárnejšou metódou je pravdepodobne prevarenie octu a vody, ktoré necháme po prevarení ešte asi hodinu odstáť.

Po uplynutí tejto doby kanvicu opláchnite a ešte aspoň raz prevarte čistú vodu. Ďalším spôsobom je naliať citrónovú šťavu do kanvice a nechať ju na dne asi hodinu.

Nezabudnite si tiež vždy pred prvým použitím kanvice prečítať návod a dodržiavať informácie v ňom uvedené. Rýchlovarné kanvice sú lacné zariadenia, a preto niektorí ľudia nedbajú na ich správne používanie a údržbu.

Oplatí sa to zmeniť, pretože to nie je len o peniazoch. Zníženie množstva odpadu a nákup nových predmetov je dôležitým krokom k udržateľnému, ekologickému životu, ktorý je priateľský k našej planéte.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!