JE TO MOŽNÉ! Moje aloe vera nádherne ROZKVITLO! Stačilo dodržiavať niekoľko jednoduchých PRAVIDIEL

Publikované: 27 januára 2024Prečítané: 4817Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Ak snívate o rozkvitnutom aloe alebo ste prípadne ani nevedeli, že aloe môže kvitnúť aj doma, tento článok je pre vás. Naučte sa, ako sa o túto obľúbenú rastlinu starať, aby ste sa mohli tešiť z jej fantastických kvetov.

Tu je niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu získať kvitnúce aloe doma. Prečítajte si naše tipy a vytvorte si vo svojom interiéri jedinečnú atmosféru vďaka rozkvitnutej aloe.

Aloe vera má doma takmer každý. Liečivé vlastnosti tejto rastliny sú známe už od staroveku. Každý vie, ako vyzerajú jej dužinaté zelené listy, ale málokto tuší, či aloe v kvetináči môže kvitnúť a ako vyzerajú jej kvety .

Kvitne aloe?

Aloe rastúce prirodzene kvitne atraktívnymi kvetmi. Na to potrebuje nízke teploty a kratší deň. V južných krajinách, ako je Taliansko a Španielsko, aloe rastúce v zemi zvyčajne kvitnú vo februári.

Ako kvitne aloe

Aloe vytvára súkvetia nasadené na dlhých stonkách. Kvety sú červeno-oranžovej farby s tieňovaním do čiernej.

V prírode alebo v zimných záhradách, kde je celkom jednoduché vytvoriť im prirodzené podmienky, dosahujú kvety aloe až metrovú výšku.

Samozrejme, na parapete bude kvet patrične menší ako je veľkosť našej rastliny. Ich výška je zvyčajne 25-50 cm.

V závislosti od typu aloe môže byť kvetenstvo jednoduché alebo môže tvoriť husté zhluky. Kvet sa otvára podľa princípu gladiolu, počnúc spodnými kvetmi, postupne sa presúva do koruny. Kvitnutie je možné obdivovať 3 až 6 mesiacov.

Ako mať doma kvitnúce aloe

Ak chcete na svojej rastline aloe vidieť kvety, tu je tip, ako na to.

Aloe, rovnako ako mnoho iných sukulentov, môže odpočívať na parapete roky bez toho, aby naznačilo akékoľvek púčiky. Niektorí ľudia si márne myslia, že tieto rastliny, podľa definície, nebudú kvitnúť doma. Kvitnutie aloe v kvetináči je však možné!

Ak chcete získať kvet, je dôležité vybrať si dobre známu odrodu aloe, ktorá má schopnosť kvitnúť. Najbežnejšou izbovou rastlinou je aloe alebo stromová aloe (Aloe arborescens). Oba druhy kvitnú, ich kvitnutie sa líši dĺžkou kvetnej šípky, farbou kvetov a dĺžkou obdobia kvitnutia.

V prírode aloe kvitne, keď teplota klesne na 8-12 stupňov. Dĺžka dňa sa skracuje na 10 hodín a ročné obdobie je suché.

Doma sa aloe len veľmi ťažko vytvárajú podmienky, ktoré jej budú signalizovať, že je čas kvitnúť.

Ideálnym miestom bude svetlá, nevykurovaná alebo mierne vykurovaná veranda, veranda alebo nevykurované a dobre osvetlené podkrovie. Môže to byť aj slabo vykúrená miestnosť, ktorú nevyužívame každý deň, ak ju máme.

Rastlinu tam umiestnime v decembri a januári, nepolievame a počkáme. Iba v takýchto extrémnych podmienkach bude chcieť aloe uvoľniť kvet. Púčiky by mala uvoľniť koncom januára, vo februári.

Niektorí pestovatelia robia na parapete „obrátený mini skleník“, ktorý izoluje proti teplému vzduchu v byte.

Vo vnútri udržuje klimu chladnú. Teplota sa pohybuje od 8 do 12 stupňov. Treba to dobre sledovať teplomerom, aby rastlinu nezmrazilo.

Podmienkou kvitnutia je aj vek rastliny. Aloe mladšie ako 3 roky nekvitnú. Väčšinou však kvitne až po piatich alebo aj desiatich rokoch.

Akonáhle sa v pazuchách listov objaví šípka s kvetmi, teplota v miestnosti sa na dva až tri dni postupne zvýši na +22°C a obnoví sa pravidelná zálievka.

Na udržanie sily rastliny počas obdobia kvitnutia sa používajú hnojivá pre sukulenty na báze zložiek draslíka a fosforu.

Rastlina môže byť tiež presunutá na južnú alebo juhovýchodnú stranu, aby aloe dostala dodatočné osvetlenie a jej kvety boli jasné.

Starostlivosť o aloe po odkvitnutí

Keď aloe zvädne, stonku kvetu treba odstrániť dezinfikovaným nožom alebo záhradníckymi nožnicami. Miesto rezu posypte dreveným popolom.

Rastlinu je potrebné zaliať a po 1-2 týždňoch prihnojiť dusíkatým hnojivom.

Aloe zalejte malým množstvom vody a až keď pôda vyschne. Zároveň sa neodporúča nalievať vodu do kvetináča.

Jednoducho ho umiestnite do misky s vodou na 10-15 minút a potom nechajte vodu úplne odtiecť, pričom pôda zostane mierne vlhká.

Dosiahnuť, aby aloe kvitlo doma nie je najjednoduchšia úloha, ale je to možné. Môžete sa pokúsiť prinútiť aloe vyprodukovať kvety. Na uspokojenie zvedavosti, ale aj na prilákanie úspechu k vám domov. Veď podľa ľudového preháňania kvitnutie aloe znamená, že sa v rodine objavil anjel strážny.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!