Vonku je mráz a chlad. A je prvý mesiac v roku, čo znamená, že je ideálny čas na stratifikáciu semien za studena. Ako ju ale robiť správne? Nie je to vôbec zložitá veda, pozrite.

Reklamy

Zvláštny názov - stratifikácia. V skutočnosti označuje úkon, ktorý používali už naši starí otcovia a ich predkovia. Možno ste sa s týmto termínom už stretli, málokto však vie, čo presne toto označenie znamená.

Stratifikácia semien znamená, že semená niektorých druhov trvalých rastlín potrebujú prejsť obdobím chladu. To trvá väčšinou 60 až 90 dní.

Potom budú zvoľna prechádzať do teplejších teplôt. Týmto spôsobom vlastne imitujete podmienky normálneho prostredia, kde by vaše trvalky rástli.

Stratifikácia semien

Väčšina jednoročných odrôd kvetov má mäkké škrupiny. To znamená, že ich na jar môžete rovno posypať na holú pôdu.

Trvalky ale majú väčšinou tvrdý povlak, ktorý pomáha škrupinu chrániť pred predčasným vykvitnutím alebo prípadne poškodením.

Stratifikácia semien sa používa vtedy, keď prídu počas normálne mrazivých mesiacov, predovšetkým januára a februára, vyššie teploty, než by človek očakával.

Táto metóda pomáha chrániť semená trvaliek a zabrániť tomu, aby sa z kľudového stavu zobudili príliš rýchlo.

Budete síce potrebovať hromadu trpezlivosti, dostatok vody a miesta v chladničke, ale skutočne to nie je žiadna veda. Vzhľadom na extrémne mrazivé teploty môžete namiesto chladničky využiť terasu či balkón.

Ako na to?

Ako prvé si vezmite hrnček. Naplňte zhruba ¼ pieskom a vysypte do misy. Potom začnite pomaly pridávať vodu do tej doby, než sa vám vytvoria gule zo zmesi vody a piesku.

Nasledovne pridajte požadované množstvo semien a všetko dôkladne premiešajte. Vložte všetko do vrecka na zips a utesnite. Potom na vrecko napíšte odrodu a dátum.

Pred výsadbou dajte na mesiac do chladničky alebo na terasu, pretože je vonku veľmi chladno. Ak sa stane, že by vám sadenice začali pučať v sáčku, bezodkladne ich vyberte a zasaďte ich buď do zeme, alebo do kvetináčov.

Úplne identický postup potom môžete aplikovať aj s rašelinou namiesto piesku.

Prečo robiť stratifikáciu

Aký je dôvod tohto úkonu?

V prípade stratifikácie semien sa snažíme imitovať prirodzené, ale regulované podmienky v prírode. Teda pôsobenie zimnej periódy, ktorú mnohé druhy potrebujú ako impulz k rozmnoženiu a klíčeniu.

U niektorých druhov semien to priamo stimuluje ich schopnosť klíčiť. Príroda to zariadila ako ochranu pred klíčením v nepriaznivej zime a „načasovanie“ na začiatok nasledujúcej sezóny, kedy rašiace rastlinky neohrozujú extrémy počasia.

Potom sú druhy s krátkou životnosťou semien, pri ktorých môžeme ich klíčivosť predĺžiť do jarného obdobia, čo je vhodnejšie pre ich rast.

Ktoré semená sa bez stratifikácie k životu neprebudia?

Sú to semená väčšiny drevín, ktoré pochádzajú z mierneho pásma. Napríklad až dva mesiace studenej stratifikácie vyžadujú žeriav a arónia.

Aspoň mesiac, a to skutočný mráz, vyhovuje ružiam (semenami má zmysel množiť hlavne pôvodné, botanické ruže). Chladom si musia prejsť i semená popínavých plamienkov, ginka, jablone, marhule, broskyne, liesky, hlohu, buku, smreka, borovice či vysokohorských skalničiek.

Obdivuhodný spôsob klíčenia majú duby - žalude dokážu bez stratifikácie zapustiť korienok, ale nadzemná časť rastliny čaká, až žaluď prejde fázou chladu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!