Ovocné dreviny sú tým najlepším, čo si môžete dopriať. Keď ich dobre vyberiete a vysadíte, budú vás každoročne obdarovávať ovocím bez prehnaných nárokov na starostlivosť. 

Reklamy

A navyše záhrade dodajú aj tieň a vľúdnu tvár. Využite posledné vhodné dni na ich výsadbu…

Cenovo výhodnejšie prostokorenné sadenice možno vysádzať iba na jeseň či skoro na jar, najlepšie ku koncu októbra a začiatkom novembra. A ak tomu počasie praje, pokojne v priebehu celého mesiaca. Dreviny pestované v kvetináčoch je možné síce vysádzať celoročne, ale jesennou výsadbou im ujímanie uľahčíte.

Čo sa oplatí dodržať?

  • Jama by mala byť taká hlboká a priestranná, aby sa v nej korene rozprestrely a žiadny sa neohýbal späť.
  • V pôde by mal stromček kotviť rovnako hlboko, ako rástol v kontajneri alebo v škôlke. Miesto štepovania musí zostať nad zemou, inak strom takzvane spravokorenie a prídete o výhody štepovania.
  • Je dôležité, aby zemina ku koreňom dobre priľnula a v jame nezostali žiadne prázdne miesta. Pomôže, keď stromčekom v priebehu zasypávania občas zatrasiete a zeminu priebežne prišľapávate.
  • Oporný kôl do jamy vložte už pri výsadbe. Pevný úväz je dôležitý, aby vietor so stromčekom nekýval. Ani jemný pohyb neprospieva koreňom, ktoré sa práve rozrastajú v novom domove.

Pridajte výživu

Na dno jamy nasypte kompost, ktorý je zdrojom živín aj cenného humusu. Zmiešajte ho však pol na pol s okolitou pôdou, aby nevznikol ostrý prechod medzi výživnejšou a chudobnejšou zeminou.

Na prilepšenie a podporu rastu môžete využiť aj fermentovaný hnoj, ktorý je v predaji vo forme peletiek, alebo rohoviny, pomocou špeciálneho hnojiva môžete doplniť aj zásoby fosforu, ktorý ovocným drevinám často chýba.

Nezabudnite na zálievku

Korene stresované presadením je nutné ihneď napojiť. Zalievať môžete už v priebehu výsadby. Voda by sa mala postupne vsiaknuť, pokiaľ príliš dlho stojí na mieste, nie je podložie dostatočne priepustné, a treba ho odľahčiť jemným štrkom alebo hrubším pieskom.

Zasaďte aj kríky

Okrem klasických ovocných drevín stoja za úvahu aj menej bežné kríky, ktoré prinesú do záhrady mnoho krásy aj úžitku. Napríklad rakytník obyčajný (Hippophae rhamnoides) je príťažlivým okrasným kríkom, pritom dáva plody natlačené vitamínmi a minerálmi, ktoré posilňujú imunitu aj celkovú vitalitu.

Nenáročnému kríku sa darí v ľahších, priepustných pôdach na slnečnom mieste. Je dvojdomý – aby ste sa dočkali plodov, je potrebné pestovať samičiu aj samčiu rastlinu. Vyberať môžete z viacerých odrôd a rozličnej výšky.

Veľmi zdravé a chutné plody ponúka dekoratívne, najviac 3 m vysoká hlošina mnohokvetá (Elaeagnus multiflora). Keď na konci leta úplne vyzrejú, sú temne červené, sladké a šťavnaté.

Hlošiny navyše slúžia ako vytrvalé zelené hnojenie. V koreňových hľuzkách totiž hostia nitrifikačné baktérie, ktoré dokážu pútať vzdušný dusík.

Všestrannou drevinou je tiež známejšia arónia zvaná čierna jarabina (Aronia melanocarpa), veľmi nenáročný ker či stromček s liečivými plodmi, ktorého listy sa na jeseň sfarbujú do výnimočne sýtych, ohnivých farieb.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!