Ktoré RASTLINY musia byť zakryté pred prvými MRAZMI a ktoré nie?! Aby sme im NEUBLÍŽILI, spravte to takto

Publikované: 5 novembra 2023Prečítané: 26750Značky: , , , , , , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Klimatické zmeny, teplejšie, suchšie a menej mrazivé zimy nás lákajú čoraz viac zavádzať do našich záhrad rastliny z teplejších oblastí.

Niektoré z nich sa plne prispôsobili novým životným podmienkam. Svoju úlohu zohrala aj úprava odrôd, aby boli odolnejšie voči mrazom.

Napriek tomu mnohé rastliny z našich záhrad stále vyžadujú prikrytie, aj keď môžu na zimu zostať v zemi. Niektorým stačí zakryť pôdu nad koreňmi, iné vyžadujú plné zakrytie po celej výške.

V prvom rade ide o mladé rastliny v prvých dvoch alebo troch rokoch po výsadbe do zeme.

Najlepšie je rastliny prikryť, keď vrchná vrstva pôdy mierne zamrzne a teplota vzduchu klesne na niekoľko dní na -5 až -7 °C. Stáva sa to zvyčajne v polovici novembra.

V prípade silnejších a odolnejších rastlín môžete počkať, kým sa ochladí ešte na -10 ° C, a potom ich pozakrývať.

Neoplatí sa ponáhľať. Rastlina by sa mala nechať uspať, aby mohla stvrdnúť a pripraviť sa na budúce mrazy.

Rastliny sa odporúča postupne pripravovať na zimu rezom, prihnojovaním, mulčovaním a prikrývaním.

Nezabudnite odstrániť zvyšky odumretých rastlín z kvetinovej záhrady, inak môžu tieto šíriť hubové choroby.

Ako materiál na zimné prikrytie možno použiť smrekové konáre, drevnú štiepku, suché lístie, netkanú agrotextíliu atď. Udržujú teplo a zároveň poskytujú dostatočné vetranie.

Sneh sa dobre drží na smrekových vetvách, čo poskytuje rastlinám dodatočné teplo. Najhoršou možnosťou je fólia, pretože je vzduchotesná a môže viesť k hnitiu rastlín.

Ochrana by sa mala poskytovať predovšetkým mladým rastlinám, zástupcom exotických odrôd, oslabeným exemplárom a tiež tým, ktoré sú uvedené nižšie.

Aké rastliny musia byť na zimu zakryté

1. Hortenzie

Záhradná hortenzia potrebuje na zimu zakrytie, pretože jej puky sa tvoria na vrcholoch výhonkov a v zime zamŕzajú.

Pred budúcimi mrazmi sa oplatí chrániť aj čerstvo vysadené kytice a stromové hortenzie.

Jeden z populárnych spôsobov prekrytia: postaviť rám nad rastlinu z napnutej netkanej textílie alebo iného priedušného materiálu.

Stojí za to pripraviť na koreň mulč zo zdravých listov bez známok choroby.

2. Kosatce

Bez úkrytu to nebudú mať kosatce, najmä tie fúzaté, ľahké. Preto stojí za to chrániť rastliny pred mrazom a zabezpečiť im teplý a suchý prístrešok. Kosatce môžeme obložiť smrekovými vetvičkami, slamou, rašelinou, netkanou textíliou.

3. Clematisy

Clematisy kvitnúce na minuloročných výhonkoch potrebujú na zimu prekrytie. Tieto jemné kvety nemajú radi mráz ale ani jesenné prehrievanie.

Najprv treba výhonky opatrne odstrániť z podpier a položiť na smrekový vankúš alebo na dosky. Potom zabaľte do rúna a prikryte navrchu smrekovými vetvičkami alebo lístím.

4. Levanduľa

Odrody mrazuvzdornej levandule dobre zimujú v našich klimatických podmienkach, ale iba s dostatkom snehu a absenciou častých rozmrazovaní.

Keďže počasie v zime je posledné roky veľmi nestabilné, málo snehu, je dobré ich chrániť.

Opatrne zviažte levanduľové vetvičky a prikryte smrekovými vetvičkami alebo rúnom. Skôr (niekoľko týždňov pred zákrokom) nezabudnite vykonať jesenné prerezávanie rastlín a mulčovanie rašelinou alebo kompostom.

Malé kríčky levandule je najlepšie presadiť do nádob a premiestniť na zimovanie do domu alebo zimnej záhrady.

5. Cibuľové kvety

Cibuľové kvety vysadené na jeseň a tie, ktoré zostali v zemi, si tiež vyžadujú ochranu pred mrazom a škodcami. Na úkryt ľalií, tulipánov alebo narcisov je najlepšie použiť smrekové konáre, ktoré odplašia hlodavce.

Na to by ste rozhodne nemali používať slamu, pretože práve to ich priťahuje. Nezabudnite odstrániť prístrešok hneď, ako sa sneh roztopí.

Miesto na výsadbu cibúľ by malo byť vybrané tak, aby nebolo na jar zaplavené vodou z topenia snehu.

6. Pivonky

Pivonky určite potrebujú na zimu ochranu. Predtým treba rastliny očistiť od suchých listov a zviazať stonky. Potom už zostáva len prikryť rastliny hustou netkanou textíliou alebo látkou.

7. Rododendrony

Dobre rozrastená rastlina by mala bez ujmy prezimovať, ale vo všeobecnosti je lepšie zabezpečiť dodatočnú ochranu. Určite treba prikryť mladé rastlinky, rastliny oslabené, vystavené prievanu a tie vysadené na miestach, kde majú veľa slnka.

Exempláre, ktoré sú silne vyhrievané v lete, majú oveľa horšie prezimovanie.

Najprv opatrne zviažte konáre rastliny a potom na ňu pripravte kryciu konštrukciu pozostávajúcu z rámu a napnutej netkanej textílie alebo iného vzdušného krycieho materiálu.

Rododendrony je najlepšie zviazať elastickými materiálmi, ako sú nylonové pančuchy, aby sa nepoškodili listy.

8. Ruže

Všetky ruže by mali byť na zimu prikryté, okrem parkových ruží, druhov, ktoré sú mrazuvzdorné a niektorých krížencov ruží alba, spinosissima a rugosa. Stačí ich mulčovať.

Popínavé ruže treba opatrne sňať z opôr, zviazať a potom položiť na vankúš zo smrekových konárov, navrch tiež poukladať smrekové vetvičky a všetko omotať rúnom. Koreň kríka by mala byť tiež izolovaná smrekovými vetvami.

Mladé kríky ruží stačí zabaliť do netkanej textílie alebo juty a korienky posypať rašelinou alebo zeminou.

9. Ihličnany

„Kabát“ si vyžadujú tiež mladé tuje, borievky, okrasné smreky, borovice, jedle a buxus. Ihličnany vo všeobecnosti dobre znášajú chladné zimy, no čakajú ich iné nebezpečenstvá.

Vplyvom napadnutého snehu môžu ihličnany stratiť tvar a dokonca sa aj lámať, silný vietor im môže lámať konáre a skoro na jar im slnko veľmi škodí a spôsobuje popáleniny.

10. Hosty

Hosta musí byť na zimu zakrytá pred nástupom mrazov. Keď listy zožltnú a uschnú, opatrne ich odrežte a zamulčujte suchou rašelinou.

Navrch dáme vrstvu smrekových vetvičiek alebo suchého lístia. Môžete ho zakryť aj rúnom alebo iným špeciálnym materiálom.

Samozrejme, toto nie je úplný zoznam rastlín, ktoré potrebujú úkryt na zimu. Oplatí sa chrániť aj aktinídie (minikiwi), mladé astilby ,paniculate floxes , stračonôžkyastryslezchryzantémy a rudbekie .

Treba mať na pamäti, že vo väčšine prípadov sa rastliny v zime dokážu vyrovnať s nízkymi teplotami, a v budúcom roku opäť zakvitnú. Na druhej strane príliš skorý a príliš teplý úkryt im spôsobuje oveľa väčšie škody ako mráz a môže viesť k úhynu rastliny.

Korunky sa dajú stiahnuť lanom a priviazať k podperám. Stromy a kríky prikryte jutou, rúnom alebo iným dobre odvodneným materiálom.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!