Kompost mám pripravený už za pár MESIACOV. Používam tento JEDINEČNÝ SPÔSOB na urýchlenie zrenia

Publikované: 13 februára 2024Prečítané: 12324Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Kompostovanie sa dá robiť rôznymi spôsobmi. Na kompostovisku, v špeciálne pripravenom kompostéri alebo vo veľkých čiernych vreciach.

Prirodzene, kompost dozrieva najrýchlejšie vo vreciach, pretože tu dosahuje neustále zvýšenú teplotu, čo urýchľuje rozkladné procesy.

Samozrejme, najrýchlejší bude rozklad v špeciálnych plastových kompostéroch s použitím špecializovaných bakteriálnych prípravkov a kompostových enzýmov.

Spôsob, ako urýchliť zrenie kompostu

Existuje spôsob, ako urýchliť rozklad v bežnom kompostéri. To všetko vďaka dvom ingredienciám. Môžu sa pridávať v lete aj na jeseň do kompostu. Ide o zemiakový škrob a močovinu.

Močovina nie je nič viac ako 46% dusíka potrebného na správny rozklad zvyškov mikroorganizmami. Močovina urýchli rozklad rastlinného odpadu zvýšením teploty vo vnútri hromady. Pri vysokých teplotách odumierajú patogénne baktérie, čím sa kompost čistí.

Prečo je zase potrebný škrob? Škrob je polysacharid, ktorý je dobre absorbovaný nielen ľudským telom, ale aj pôdou a rozkladajúcimi sa rastlinami. Škrob v kombinácii s močovinou prispieva k čo najrýchlejšej degradácii odpadu.

Škrob navyše odplaší rôznych škodcov, ktorí môžu na zimu zaliezť do kompostu. Môžu to byť slimáky, drôtovce alebo mravce.

Ak túto zmes pridáte do kompostu aspoň 3-4 krát, kompost, ktorý by zrel asi 18 mesiacov, po niekoľkých mesiacoch úplne zhnije. Dokonca aj malé konáre, ktoré bežne ležia nezmenené veľmi dlho.

Ako použiť

Zmiešajte 2 šálky škrobu s 2 šálkami močoviny. Raz za 2 týždne rozsypte 3 polievkové lyžice výslednej zmesi na hromadu kompostu. Potom zalejte vodou z kanvice.

Dôležité je tiež materiál každé 2-3 týždne prevrátiť, aby sa prevzdušnil kompost, ktorý sa vytvorí.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!