Paradajky sú jednou z najobľúbenejších plodín, ktoré si pestujeme v našich záhradkách! Viete kedy a ako ich vysiať, aby ste mali krásnu a bohatú úrodu? TOTO si zapamätajte!

Reklamy

Skutočné paradajky sa nedajú nahradiť ponukou obchodu. Tieto červené guľôčky, ktoré ponúkajú, možno len ťažko nazvať paradajkami. Nepodobajú sa ani tvarom, farbou, konzistenciou ani vôňou, o chuti ani nehovoriac!

Skutočný záhradkár v sebe nezaprie pestovanie svojich obľúbených odrôd a pravdepodobne sa už neviete dočkať zasievania semienok.

V našich klimatických podmienkach sa však neodporúča ponáhľať. Rastliny potrebujú veľa svetla a najmä paradajky.

Ak ho majú málo, sadenice sa príliš natiahnu a nevybudujú pevné korene. Rastlina bude prerastená, ochabnutá a nebude schopná bohato rodiť.

A naším cieľom je, aby bol ker zdravý a bez známok chorôb. Stonka a listy jednotnej farby, pružné a silné. A koreňový bal dobre vyvinutý.

Vhodný čas na sejbu do značnej miery závisí od toho, či pestujeme paradajky v skleníku, polytuneli alebo na voľných záhonoch bez krytov.

Pri výseve sa oplatí brať do úvahy aj zónu mrazuvzdornosti, v ktorej žijeme. Najnovšie údaje pochádzajú z roku 2016 a boli aktualizované z dôvodu otepľovania klímy.

Zóny nás informujú o tom, ako čítať značky mrazuvzdornosti rastlín. Odpovedajú na otázku, či môžu rásť aj u nás. Poskytujú však aj všeobecnú orientáciu o klimatických podmienkach panujúcich v našom regióne.

Záhradkári žijúci v zónach 7a budú môcť siať skôr ako záhradkári v zóne 6b. To v akej zóne sa nachádzate, nájdete tu.

Kedy zasiať paradajky v roku 2024

Kedy je teda ten najlepší čas na zasiatie paradajok?

Ak sa paradajky budú pestovať v skleníku , môžete začať s výsevom začiatkom marca. A ak má skleník vyhrievané rohože alebo iný vykurovací systém, potom samozrejme skôr.

Ak pestujete paradajky v polytuneli , s výsevom môžete začať už v polovici marca.

Ak je na otvorenom priestranstve – koncom marca alebo v apríli. Len vtedy je dostatok denného svetla a sadenice budú pevné a nebudú sa ťahať.

Podľa lunárneho kalendára v roku 2024 sú priaznivé dni na siatie paradajok v marci : 1, 2, 3, 6, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 20, 24, 25, 26, 27, 28, 29 a 30.

Následne potom 3., 4., 5., 7., 8., 9., 12. a 13. apríla .

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!