Chcete pestovať zeleninu v zime aj bez skleníka? Vyrobte si jednoduchý tunel za pár eur
Zdieľať článok na socialných sieťach
Jednoduchá konštrukcia z kovových obručí a tkaniny pomôže nielen predĺžiť vegetačné obdobie, ale dokáže zeleninu udržať v bezpečí pred škodcami. Výhodou je ľahká manipulácia a nízka obstarávacia cena.
Nie je nad vlastnoručne vypestovanú zeleninu. Viete, čo jete, plody sú chutnejšie, než keď cestujú cez pol sveta, a práca na záhrade má pozitívny vplyv na psychiku. Väčšinou. Pokiaľ vám teda čerstvo zasadený šalát nezožerú slimáci a presadené sadeničky paradajok nezahubia neskoré prízemné mrazíky. To je potom všetka radosť hneď preč.
Oba problémy môže vyriešiť jednoduchá konštrukcia z obručí a tkaniny, ktorá navyše ochráni rastliny aj pred nepriaznivým počasím. Rastliny tak nebudú mať spálené listy a nepolámu ich krúpy a prudké lejaky. Navyše umožní pestovanie zeleniny vonku do neskorých jesenných dní, alebo napríklad aj v zime.
Táto konštrukcia sa v angličtine volá mini hoop tunnels, my sme túto konštrukciu pomenovali jednoducho tunel. Tunely využijete všade tam, kam sa nezmestí skleník, ale ideálne sú na malé priestory, vyvýšené či naopak zapustené záhony. Ide o dočasné stavby, ktoré môžete používať niekoľko týždňov ale aj mesiacov.
Dve hlavné súčasti tunela sú obruče a zakrývacia látka, ktorú je možné meniť podľa ročného obdobia a účelu. Ide o pomerne lacný spôsob, ktorý je možné nainštalovať bez náradia aj technických znalostí. Tunel je možné podľa potreby posúvať zo záhona na záhon alebo ho po použití zložiť a uložiť.
Na materiáli záleží
Záhradníci, ktorí obruče skúšali, sa zhodujú, že najlepšie sa pri výrobe kostry uplatnia tri materiály – pevný drôt, potrubie z PVC s priemerom zhruba jeden centimeter a rovnako silné kovové potrubie.
Ak hľadáte ľahkú ochranu pred jarnými alebo jesennými mrazmi alebo ochranu pred letnými škodcami, ako sú napríklad larvy bielej kapusty, budú stačiť ľahké drôtené obruče. Pokiaľ ale chcete žať zeleninu aj na jeseň a v zime, bude to chcieť obruč s väčšou pevnosťou.
Obruče si môžete vyrobiť sami podľa šírky záhonu. Na bežnú šírku záhonu si môžete narezať prúty s dĺžkou 180 až 220 centimetrov, čím získate obruče, ktoré budú mať vrchol asi 45 centimetrov nad zemou.
Obruče z PVC majú veľkú výhodu – sú ľahké, odolné a ľahko ich vytvarujete rukou. Pokiaľ ale plánujete, že budú na záhrade dlhodobo, a vaša záhrada je v miestach, ktoré bičujú vetry, či u vás padá veľké množstvo snehu, záhradníci odporúčajú použiť ešte stredovú podperu.
Najlepšie, ale zároveň najdrahšie sú obruče z kovového potrubia. Tie vydržia aj nepriaznivé počasie. Na ich ohnutie ale budete potrebovať náradie, prípadne pomoc ďalšej osoby. Prípadne môžete kúpiť aj oblúky/tyče na fóliovník.
Koľko obručí budete potrebovať, to záleží na veľkosti záhonu. Obruče by mali byť od seba vzdialené 90 až 120 centimetrov. Na záhon dlhý 250 centimetrov by mali prísť tri obruče, na trojmetrový záhon sú ideálne obruče štyri.
Rôzne plachty zaistia použitie od jari do neskorej jesene
Okrem obručí potrebujete ešte látku alebo plachtu. Materiál, ktorý zvolíte, závisí od ročného obdobia a účelu.
Netkané textílie
Netkané textílie umožňujú ranný výsev, rýchly rast plodín a zároveň ich skoro z jari chránia pred rannými mrazíkmi aj pred veľkými mrazmi v zime. Textílie tiež poskytujú ochranu pred silným slnkom a zamedzujú nadmernému vyparovaniu vody z pôdy.
Na použitie v domácich podmienkach sú skrátka najuniverzálnejšie. Predávajú sa v niekoľkých gramážach a prepúšťajú najviac svetla (asi 85 až 90 percent).
Netkané textílie umožňujú ekologickú ochranu záhonov pred rôznym škodlivým hmyzom. Textília musí byť neporušená a k zemi pripevnená po celom obvode napríklad háčikmi, kameňmi, tyčami alebo prihrnutou zemou, aby sa pod ňu škodcami nedostali.
Použitie tohto materiálu so sebou ale nesie aj riziká. Mikroklíma, ktorá pod textíliou vznikne, uľahčuje rast buriny, čo ďalej vytvára vysokú vzdušnú vlhkosť vyhovujúcu hubovým či bakteriálnym chorobám. Dôležité tiež je, aby sa netkaná textília použila vo vhodnom čase, keď škodcovia najviac škodia. Proti škodcom ale využijete napríklad aj staré záclony a závesy, ktoré nemajú príliš veľké oká medzi vláknami.
Záhradná krycia polyetylénová fólia
Aby vám fólia dlho vydržala, je potrebné, aby bola ošetrená proti UV žiareniu, teda priamo určená na použitie vonku. Iste, poslúži napríklad aj igelit, ale je veľmi tenký a vydrží len niekoľko mesiacov, potom sa začne rozpadať.
Lepším variantom sú fólie pre fóliovníky, ktoré sú ošetrené proti UV žiareniu, obvykle vydržia štyri až šesť rokov a majú priepustnosť svetla okolo 90 %. Poťah z fólie je ideálny na jarné, jesenné alebo zimné použitie.
Tieniace tkaniny
Tento tkaný materiál je jedným z najviac podceňovaných materiálov určených na použitie v záhrade. Pretože sú ale roky čím ďalej teplejšie, využijete ich pri sadení plodín v lete a na jeseň, pretože poskytuje tieň pred horúcim slnkom a pomáha pôde udržať vlhkosť. Pod tkaninou je skrátka nižšia teplota ako v okolí.
Tieniaca tkanina je tkaná v rôznych hustotách, takže blokuje určité percento slnečného svetla. Na použitie na záhony sa záhradníkom najviac osvedčili tkaniny, ktoré blokujú 30 až 40 percent svetla.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!