Teploty nám momentálne vôbec nepripomínajú zimu. Vo vzduchu cítiť jar. Ideálny čas na výsev mrkvy sa blíži. Jej pravidelná konzumácia má priaznivé účinky na vaše zdravie. Kedy a ako zasadiť mrkvu do záhrady?

Reklamy

Mrkva je koreňová zelenina, ktorá sa vo veľkom pestuje po celom svete. U nás sa mrkva veľmi často konzumuje surová alebo varená. Táto zelenina je obľúbeným doplnkom rôznych jedál, koláčov, či dokonca zákuskov.

Povestnú mrkvu a hrášok miluje hádam každý predškolák. Stojí za to zdôrazniť, že mrkva je bohatá na betakarotén, ktorý má veľký význam pre zdravie našich očí.

Mrkva je tiež zdrojom vitamínu K a C, vlákniny, draslíka a mangánu. Mnoho ľudí na diéte poteší, že mrkva je tiež nízkokalorická.

Táto zelenina má veľa výhod. A  kedy by ste mali zasiať mrkvu ? Odborníci na záhradu veľmi dobre vedia, kedy je mrkva pripravená do zeme.

Kedy zasiať mrkvu?

Najvhodnejším obdobím na výsev mrkvy je podľa záhradkárskych odborníkov skorá jar. S výsevom mrkvy môžete skutočne začať od prvej polovice marca.

Nemalú rolu určite zohrajú aj vonkajšie teploty vzduchu . Pamätajte, že s výsevom mrkvy by sa malo začať až vtedy, keď teplota pôdy presiahne 3 stupne Celzia.

Šikovné triky

 Ak sa však bojíte, že vám vysiatu mrkvu zničia nečakané mrazy a sneh , najlepšie je, ak mrkvu začnete siať až v apríli. Je zaujímavé, že niektorí záhradníci pestujú mrkvu až v máji . Toto je však posledná výzva na siatie a súvisí s oneskoreným zberom mrkvy.

Ako zasiať mrkvu?

Výsev mrkvy nie je taký náročný. Ak teda chcete pestovať túto zeleninu vo svojej záhrade, stačí splniť niekoľko podmienok . Ak chcete, aby vaša mrkva rástla rýchlo a dobre, použite jeden záhradnícky trik.

Musíte pamätať na to, že mrkva by mala byť zasiata pomerne plytko. Mrkvu teda vysádzajte vo svojej záhrade do hĺbky približne 1-2 centimetre. 

TOTO VÁS BUDE ZAUJÍMAŤ: Mrkva sa dá vysadiť oveľa jednoduchšie bez straty času a úsilia. Existuje jedna, síce dosť nezvyčajná, ale skutočne veľmi účinná metóda pestovania mrkvy.

Tento trik zabezpečí, že vaša mrkva bude pripravená na zber rýchlejšie a získate obrovské úrody. Bohužiaľ, veľa záhradkárov robí v tomto smere chybu.

Teraz, keď viete, kedy zasiať mrkvu, musíte tiež pamätať na to, aby ste semená mierne prikryli zeminou. Musí sa to však robiť jemne a opatrne.

Ak vytvoríte veľkú hromadu pôdy cez semená, vaša mrkva bude rásť dlhšie a celkový výnos bude nižší. Pamätajte tiež, že mrkva nemá rada ťažkú ​​a zhutnenú pôdu.

Pri výseve mrkvy sa vyhýbajte príliš úrodnej pôde. A kedy je mrkva pripravená na zber? Obyčajne ju môžete zberať asi 12-16 týždňov po zasiatí.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!