Keď môj lopatkovec umiera, rýchlo urobím tento UHORKOVÝ test. Hneď viem, ako mu môžem POMÔCŤ!

Publikované: 12 februára 2024Prečítané: 7432Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

V zime veľa črepníkových rastlín zvädne, rýchlo žltnú a nekvitnú, čo nevyzerá práve najlepšie. Vaša vädnúca rastlina sa dá zachrániť a nejde pritom o špecializované živiny, ale o jednoduchý trik.

Každý sa určite aspoň raz zamyslel, prečo lopatkovec zožltne a zvädne alarmujúcou rýchlosťou. Príčin zlého stavu tejto rastliny môže byť minimálne niekoľko a listom škodí najmä zima, t. j. suchý vzduch, nedostatočný prístup denného svetla a zlé vetranie miestností.

Potom sa na našom lopatkovci veľmi ľahko objavia choroby alebo škodcovia. Ak vidíte, že sa niečo deje, chyťte si kúsok chutnej zeleniny a rýchlo diagnostikujete problém.

Ako sa starať o lopatkovec?

Lopatkovec potrebuje veľa svetla, ale nie priame slnečné svetlo, ktoré môže trvalo poškodiť jeho jemné a dlhé listy. Najlepšie porastie, keď ju umiestnite na východný alebo západný parapet za záves.

Stojí za to pamätať si to, najmä v tomto ročnom období, keď tento obľúbený kvet často žltne a vybledne a nedostatočný prístup k svetlu situáciu len zhoršuje.

Milovníci rastlín veľmi dobre vedia, že lopatkovce sú mimoriadne citlivé izbové rastliny, ktoré sa dokážu rýchlo a nadlho uraziť.

Pri ich pestovaní je dôležitá teplota a milujú teplo. V zime rastlinkám stačí na zdravý a bujný rast minimálne 18 stupňov Celzia.

Tieto rastliny by sa nemali umiestňovať na prievanu, pretože studený vzduch ich rýchlo pokazí a začnú vädnúť. Rovnako dôležité pri starostlivosti o lopatkovec je, aby mali primeranú vzdušnú vlhkosť.

Najlepšie je pokropiť ich vodou a obmedziť zálievku, pretože inak do ich črepníkov prilákame hubové choroby a vlhkomilných škodcov.

Ako oživiť lopatkovec jednoduchým uhorkovým testom?

Či sú v našom kvete malí nepriatelia, je veľmi ťažké vidieť voľným okom. Najčastejšie sú to zemné chrobáky a strapky, ktoré sa nepovolané šíria na listoch a v črepníku rastliny.

Potom okrídlený kvet zožltne, zvädne a prestane rásť a my nevieme, ako mu pomôcť. Existuje jednoduchý test, ktorý nám rýchlo dá odpoveď o stave rastliny, takže budeme mať istotu , akí škodcovia tam žijú.

Pre tento účel budete potrebovať jeden plátok čerstvej uhorky alebo inej zeleniny, ktorá bude mať výraznú arómu. Všetko, čo musíte urobiť, je umiestniť ho do kvetináča na 24 hodín a potom si prečítať výsledky.

Stav uhorky je odrazom formy problému. Ak je zelenina poškodená alebo má na nej tmavé čiary alebo škvrny, máte istotu, že vaša rastlina trpí škodcami.

Vtedy je najlepšie dať ho do karantény a vymeniť mu substrát, ktorý ho rýchlo oživí.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!