Tučnolist, alebo inak strom peňazí, kvitne v období, keď ostatné izbové rastliny spia. Na to, aby sa prebudil, potrebuje však správne podmienky!

Reklamy

Zatiaľ čo iné rastliny nekvitnú a nevykazujú žiadnu životný aktivitu, práve tučnolist je rastlina, ktorá sa preberá k životu.

Môže sa stať že tento strom peňazí bude kvitnúť aj v inom období, ale práve zima je najvhodnejšia na bohaté a dlhé kvitnutie. Preto stojí zato stimulovať tvorbu púčikov práve na jeseň.

Práve mesiac október je ideálny podmienkami, v ktorom sa môže tučnolistu dariť v kvitnutí.

Kam ho umiestniť, aby sa začiatkom zimy uvoľnili púčiky?

V prvom rade musí zmena zahŕňať zmenu vzdialenosti od akýchkoľvek vykurovacích zariadení, t.j. pravdepodobne musí dole z parapetu.

Teplo z radiátora ohrieva okolitý vzduch. Tučnolist aktívne tvorí púčiky pri teplote asi +10 – +15°C.

Preto mu budú v tomto období horúce radiátory škodiť.

Jedným z riešení je vyniesť rastlinu na balkón. Za predpokladu, že teploty sú kladné. Crassula môže zostať na balkóne až do zimy, ak teplota neklesne pod +5°C

Musíte si však dávať pozor a brať ju, keď sú teploty pod ňou, inak rastlina vymrzne.

Druhým dôležitým pravidlom je, že Crassula Ovata miluje prirodzené svetlo. Počas dlhého slnečného dňa však nepučí.

Na jeseň je denné svetlo o niečo kratšie a to je práve to, čo tučnolist potrebuje. Preto, ak volíme iné chladné miesto, akým je balkón, treba pamätať na to, že nemôže byť veľmi slnečné (napr. presklenná veranda s južnou orientáciou).

Naopak nesmie byť ani moc tmavé, akými je hlavne schodisko s malým oknom, garáž alebo suterén.

Najlepšie sa mu bude dariť v izbe orientovanej na sever, vtedy môže stáť aj na parapete, pokiaľ pod ňou nieje umiestnený radiátor.

Pre túto rastlinu je dôležité, aby bola v noci úplná tma. Pre túto rastlinu to bude signálom na reprodukciu 12 – 14 hodín tmy, ktoré sa striedajú s jemným prirodzeným svetlom počas zostávajúcich 10 – 12 hodín, a preto rastlina vytvára kvety.

Počas tejto doby znížime aj zálievku. Raz týždenne polievame trochou vody, keď je pôda suchá.

Ak tučnolistu vytvoríme takéto podmienky, poctí nás svojím kvitnutím. Ak nie, môže to znamenať, že ešte nieje dosť starý na to, aby sa rozmnožoval.

Keď si to zhrnieme, tučnolist by mal byť umiestnený na chladnom a tienistom mieste, najlepšie v juhovýchodnej časti domu. Rastlina nám rozkvitne a ako povera sľubuje, pritiahne nám do domu materiálnu pohodu a šťastie!

Veľa šťastia!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!