Máte problém s nepozvaným hosťom vo vašej záhrade, ktorý vôbec nechce opustiť váš pozemok? Hovoríme o chrene. Aj keď sa v kuchyni cení, v záhrade môže byť skutočnou nočnou morou. Avšak skôr, než začneme s odstraňovaním, poďme lepšie spoznať nášho nepriateľa!

Reklamy

Chren – krátky popis

Chren je trváca rastlina z čeľade krížovcovité. Je známy svojou korenistou chuťou a intenzívnou vôňou. Kým jeho korienky sú skutočnou pochúťkou na každom stole, v záhrade môže byť invazívnym hosťom.

Jeho silné korene rastú hlboko v zemi a dokážu vytvoriť sieť, ktorú je ťažké odstrániť. Chren zvykne dominovať a rýchlo sa šíri.

Ako sa zbaviť chrenu zo záhrady?

Niektoré osvedčené metódy:

Ekologické riešenie – Na prácu budete potrebovať lopatu a rýľ. Najprv musíte odstrániť všetky listy.

Potom rýľom rozkopte celý priestor okolo chrenu v okruhu 1,5 m. Polomer možno zmenšiť, ak rastlina nie je príliš veľká. Zem musí byť dôkladne uvoľnená.

Potom pomocou lopaty opatrne zdvihnite podzemok. Musí sa to robiť opatrne, aby sa neporušili korene, inak zostanú v zemi a zabezpečia novú rastlinu.

Najlepšie je prvýkrát odstrániť podzemky, potom preosiať pôdu a pozbierať jemné častice.

Použitie agrotextílie – Položením na zem, kde chren rástol, zabránime rekonštrukcii novej rastliny v prípade, že dôkladne neodstránime korene. Chren zomrie na nedostatok prístupu k svetlu a vzduchu.

Prostriedky na ničenie buriny – ak zlyhajú prírodné metódy, môžete použiť chemické prostriedky. Vyberte si tie, ktoré sú špeciálne určené na boj proti vytrvalým burinám. Nezabudnite ich používať podľa pokynov a dbajte o svoju bezpečnosť!

Prekyslenie pôdy – chren nemá rád kyslé prostredie. Takže môžete zvážiť okyslenie pôdy síranom amónnym alebo kyselinou sírovou.

Dobrá rada na koniec:

Chren použite! Možno je to votrelec vo vašej záhrade, ale jeho listy aj korene sú užitočné, zdravé a chutné. Vyrobte si vlastný domáci chren do jedál!

Nezabudnite pravidelne kontrolovať svoju záhradu. Čím skôr zistíte problém s chrenom , tým ľahšie s ním bude bojovať.

Ak bojujete s chrenom, nezabudnite, že nie ste sami. Mnoho záhradkárov bojuje s týmto problémom, tak sa podeľte o svoje skúsenosti a rady!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!