Portulaka (Portulaca oleracea), hoci je cenná, môže byť v záhrade nepríjemnou burinou. Je to jedlá rastlina a niektorí ju dokonca pestujú aj ako okrasnú rastlinu.

Portulaka je však pre mnohých záhradkárov problémom, pretože rastie veľmi rýchlo a je ťažké ju vyhubiť. Je schopná vyprodukovať až 3 milióny semien za sezónu!

Ako si poradiť s portulakou v záhrade:

Je potrebné pripomenúť, že všetky metódy by sa mali vykonať pred rozkvitnutím portulaky.

Manuálne odstránenie

Ručné trhanie portulaky je jednou z najúčinnejších metód zbavenia sa jej, no môže byť aj veľmi prácná. Keďže portulaka má plytký koreňový systém, ľahko sa odstraňuje.

Majte však na pamäti, že každý úlomok, ktorý po nej zostane, sa môže zakoreniť. Preto je najlepšie to urobiť po daždi, keď je zem vlhká. Portulaku spolu s koreňmi vyberieme rukami, aby sa neodlomila a zostala v pôde.

Vykopte oblasť, kde portulaka rastie, lopatou do úplnej hĺbky, pričom pôdu prevrátite. Vyberajte všetko rukami, vrátane koreňov.

Na jeseň celú plochu, ak nie je príliš veľká, zhrabte a zalejte horúcou vodou.

Mulčovanie

Pokrytie hrubou vrstvou mulča môže pomôcť s problémom portulaky. Mulč bráni prístupu slnečného žiarenia, čo následne brzdí ich rozvoj.

Chemická kontrola

Existujú herbicídy, ktoré sú proti portulake účinné, no vždy ich používajte podľa návodu, aby ste nepoškodili ostatné rastliny v záhrade.

Pestovanie konkurenčných rastlín

Výsadba rastlín, ktoré rýchlo rastú a vytvárajú husté lístie, môže pomôcť zabrániť prerastaniu portulaky. Hustý baldachýn iných rastlín blokuje svetlo a bráni jeho rozvoju.

Pravidelné odstraňovanie buriny

Pravidelná kontrola a rýchle odstraňovanie portulaky pomôže kontrolovať jej šírenie a nakoniec ju úplne odstrániť.

Tento boj s portulakou, aj keď je náročný, je možné vyhrať. Chce to len trochu trpezlivosti a dôslednosti.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!