Na jeseň je mimoriadne dôležité hnojiť maliny, pretože práve v tomto období kry nasadzujú kvetné puky pre budúcoročnú sezónu! TOTO je to SPRÁVNE hnojivo!

Posledné hnojenie vykonávame na jeseň niekedy v októbri, po zbere plodov

Draslík a fosfor sú základom jesennej výživy. Podávajú sa na obnovenie úrodnosti pôdy a jej obohatenie o obsah ľahko stráviteľných zložiek na posilnenie koreňového systému a zlepšenie mrazuvzdornosti rastliny.

Do pôdy ich zapravujeme práve na jeseň aj preto, aby mohol krík na jar bez prekážok čerpať živiny z pôdy presne vtedy, keď ich potrebuje.

Ako hnojíme maliny na jeseň

[the_ad id=“1915″]

Samozrejme, najjednoduchšou možnosťou je použitie minerálnych hnojív. Ak ich vyberáme, volíme hnojivo, ktoré neobsahuje dusík, ale je bohaté na draslík, fosfor, vápnik, horčík a bór. 

Toto je najlepšia kompozícia na jesenné hnojenie ovocných kríkov.

Bór je dôležitý pre bohaté kvitnutie malín. Vápnik vám pomôže lepšie absorbovať jedlo. Horčík je nevyhnutný pre správny priebeh procesu fotosyntézy, najmä v podmienkach so zvýšenou kyslosťou pôdy.

[the_ad id=“1915″]

Ak nepoužívame minerálne hnojivá, môžeme zvoliť prírodné produkty. Kostná múčka má veľmi vysoký obsah fosforu a menej dusíka.

Je to dokonalá rovnováha na podporu silného rastu koreňov. Organické živiny sa do pôdy uvoľňujú postupne počas dlhého časového obdobia.

Množstvo použitia je až 1 polievková lyžica na 1 m2. Ide o živočíšny produkt.

[the_ad id=“1915″]

Kompost. Maliny majú veľmi v obľube organickú hmotu, preto podľa možnosti zahrnieme pôdu okolo koreňov rastlín kompostom.

Kríkom poskytne potrebnú potravu a ochráni podzemnú časť pred mrazom. Organické látky sa môžu používať samostatne aj súčasne s použitím minerálnych hnojív. Kompost používame po hnojení.

[the_ad id=“1915″]

Ak nemáte kompost, môžete pôdu zasypať šupkami z mrkvy, cvikly, zemiakov, žihľavy a iných zelených rastlín, trávy alebo byliniek.

Kyselina jantárová je veľmi cenná aj v prírodnom záhradníctve Pomáha malinám absorbovať dané živiny a zvyšovať imunitu. 1 tableta kyseliny na 1 liter zalievanej vody.

V prípade kyslých pôd možno na maliny použiť aj drevný popol.

Aké hnojivá by sa nemali používať na maliny na jeseň

Nepoužívame minerálne hnojivá s vysokým obsahom dusíka vyšším alebo rovným percentu ostatných zložiek. 

Jesenné hnojivo musí obsahovať podstatne menej dusíka ako ostatné zložky, prípadne vôbec.

[the_ad id=“1915″]

Nepoužívame čerstvý hnoj . Môže spáliť korene malín a oslabiť mrazuvzdornosť rastliny.

Popol pre kyslú pôdu bude dobrou alternatívou k minerálnym hnojivám. Ale ak je pôda neutrálna, popol na maliny neaplikujeme. Môže spôsobiť chlorózu, ktorú bude ťažké liečiť.

[the_ad id=“1915″]

Malina nemá veľmi rada chlór , preto odborníci odporúčajú vylúčiť všetky hnojivá s obsahom chlóru.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!