Chceli by ste kvetinovú stenu? Postarajte sa na JESEŇ o svoje PLAMIENKY a už na budúci rok nebudete veriť vlastným očiam

Publikované: 1 októbra 2023Prečítané: 1032Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Klematisy (plamienky) sú v našich záhradách veľmi obľúbené rastliny, ktoré vás potešia množstvom krásnych kvetov, no vyžadujú si náležitú starostlivosť.

Tu je niekoľko cenných rád, ako sa postarať o váš plamienok na jeseň, aby ste sa už mohli na budúcu sezónu tešiť záplave nádherných kvetov, na ktorých môžete oči nechať :

Zalievanie

Jeseň môže byť v mnohých regiónoch suchým ročným obdobím, preto je dôležité pravidelne plamienok zalievať, najmä ak nie sú zrážky časté.

Rezanie

Niektoré odrody plamienkov potrebujú prerezávanie, zatiaľ čo iné nie.

Veľkokveté odrody (skorokvetá skupina veľkokvetých), kvitnúce na minuloročných výhonkoch v máji alebo začiatkom júna a opakujúce sa kvitnutie na tohtoročných výhonkoch, režeme na výšku 100-150 cm (všetky výhonkov). Mladšie nižšie, staršie vyššie.

Plamienky kvitnúce od konca júna do júla na tohtoročných výhonkoch (napr. odrody zo skupiny Viticella a neskoro kvitnúce veľkokveté) pevne zrežte do výšky asi 30 cm nad zemou.

Pri viacročných plamienkoch (napr. zo skupiny Heracleifolia a Integrifolia) a odrodách zo skupiny Texensis odrežte všetky odumreté výhonky hneď pri báze a živé odrežte 1 – 5 cm nad zemou.

Bez ohľadu na odrodu, v prvom roku zrežeme všetky plamienky na výšku 30 cm.

Na jeseň striháme len neskoro kvitnúce plamienky. Tie, ktoré kvitnú na tohtoročných výhonkoch. Môžeme to tiež robiť aj na jar. Väčšina pestovateľov však odporúča na jeseň zrezať všetky výhonky na výšku 100 – 120 cm bez ohľadu na púčiky a nižšie zrezať na jar, keď sú púčiky už napuchnuté.

Mladšie a menej odolné môžete na jeseň zrezať nižšie (približne o 30 cm rovno), aby ste ich lepšie ochránili na zimu.

Na jar kvitnúce odrody takto nerežeme, pretože už majú vytvorené púčiky a rezom by sme sa pripravili o kvety. Tieto odrody by sa mali rezať ihneď po odkvitnutí.

Hnojenie

Začiatkom jesene aplikujeme malé množstvo viaczložkového hnojiva na podporu rastliny pred zimou. Tu je vhodné akékoľvek fosforovo-draselné hnojivo. Patrí medzi ne borofosfát, fosforečnan draselný, dvojitý superfosfát (treba pridať draslík) alebo špeciálne kombinované hnojivo s označením „Jeseň“.

Príprava na zimu

Na ochranu koreňov plamienok pred mrazom vytvoríme okolo spodnej časti rastliny kopu s vrstvou mulča (napr. kôra, slama, lístie). Mulčovanie tiež pomôže udržať vlhkosť v pôde.

V zime sa oplatí chrániť klematis pred mrazom. To sa dá dosiahnuť prekrytím základne rastliny izolačným materiálom alebo agrotextíliou. Krytie nezabudnite odstrániť na jar, keď pominie riziko silných mrazov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Prečítajte si tiež

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!