Vitajte na stránke ŠIKOVNÍK ! Dnes máme 16 júna, 2024 a máme pre vás veľa noviniek

Vinič si ľahko rozmnožíte sami! Ako na to? Geniálny trik s pilinami sa mi osvedčil!

Mať na záhrade malý vinohrad je sen. A najlepšie na tom je, že si ho môžete splniť zadarmo! Stačí, keď si namnožíte vínnu révu. Ako?

Vínna réva sa množí odrezkami. Všeobecne sa odporúča s tým začať od októbra (keď z viniča opadajú listy). Najlepšie je s tým ale začať ešte kým udrú tuhé mrazy.

Jednak tým odpadne riziko namrznutia výhonov a navyše získate čas, aby sa rastlinka mohla po reze rýchlo zregenerovať.

Na odrezkovanie potrebujete len nabrúsené záhradnícke nožnice (ak nemáte, vystačíte si s obyčajným nožom) a trochu šikovnosti. Pre svoj zámer si vyberte časti rastlín, ktoré sú dobre vyzreté.

V opačnom prípade totiž hrozí, že vám odrezky zle zakorenia alebo splesnivejú.

[the_ad id=“1915″]

Odrezky vínnej révy

Rezne odoberajte v dĺžke približne 40 centimetrov. Najskôr vykonajte šikmý rez v hornej časti rezňa (asi centimeter nad očkom) a potom zrežte rovno jeho spodnú časť (približne 1 centimeter pod očkom). Máte? Potom ukoristený rezeň „vyslepujte“ teda očistite od všetkých prebytočných očiek.

Ponechajte iba jedno najvyvinutejšie očko, z ktorého je nádej, že vyrašia letorast. Obnažené rany na materskej rastline nemusíte nijako natierať alebo ošetrovať. Budú mať dostatok času na prirodzenú regeneráciu.

Trik s pilinami

Odrezali ste odrezky a neviete, čo s nimi? Tento zárodok nového života môžete nechať zakoreniť vo vode, prípadne vo vlhkých pilinách. Pokiaľ zvolíte druhú možnosť, dajte pozor, aby vám piliny nevysychali. Ako na to?

Vrchnú časť nádoby s vlhkými pilinami prekryte potravinárskou fóliou tak, aby z nej trčal len samotný odrezok.

Týmto spôsobom si poistíte, že piliny len tak nevyschnú a zároveň, že váš rezeň bude pekne vo vlhku a teple. Prichystané zárodky vínnej révy potom preneste na teplé miesto a nechajte 7 – 12 dní zakoreniť.

[the_ad id=“1915″]

Pekne na svetlo

Akonáhle vaše odrezky „zapustia korienok“, presaďte ich do hliny. Najlepšou voľbou je kvetináč s klasickou čiernou hlinou alebo záhradníckym substrátom. Pri sadení buďte ale opatrní – vrchné očko musí byť vždy nad substrátom!

[the_ad id=“1915″]

Aby vám vínna réva dobre prospievala, potrebuje svetlo a teplo. Preto kvetináče umiestnite na svetlé miesto a dbajte na to, aby v miestnosti bola stabilná teplota 20 °C. Rast a vývoj odrezkov podporíte pravidelnou zálievkou, tak na ňu nezabudnite!

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com/@houseplants_1

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top