Ako prebudiť po zime unavené muškáty? Pripravte im fantastické hnojivo z droždia a odmenia vás krásnymi a bohatými kvetmi!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Muškáty sú dôverne známe okrasy balkónov aj vonkajších parapetov. Niet divu, že si získali srdcia mnohých pestovateľov.
Keď sa o nich dobre postaráte, budú bujné, zelené a neskôr aj plné farebných kvetov. Starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá a v lete urobia parádu ako máloktorá okrasná zeleň.
Ako teraz muškátom prospeje hnojivo z droždia?
Ako sú na tom vaše muškáty?
Aj keď to ešte niekedy za oknami nevyzerá na naozajstnú jar, pestovateľská sezóna na vnútorných okenných parapetoch odštartovala už dávno. Niektoré semienka je možné vysiať aj von a práce na záhradách aj predzáhradkách sa rozbehnú čo nevidieť.
Pred tým, než začnete pracovať vonku, pomôžte tiež muškátom a uveďte ich do sezóny tak, ako sa pristane a patrí.
Na jar je nutné nielen skontrolovať stav rastlín, ale vhodné je ich presadenie do kvalitnej výživnej pôdy aj vhodných nádob. Príliš vytiahnuté rastliny, ktorým už chýbalo svetlo, môžete skrátiť a odstránenú časť nechať zakoreniť. Nič nezostane nazvyš.
Muškáty na jar rozmnožte
Za týždeň či dva bude mať odrezok v dobrých podmienkach už prvé korienky. Zvlášť pokiaľ ošetríte rez stimulantom alebo mletou škoricou. Do zeminy zapichnutý odrezok muškátu prikryjete poklopom z PET fľaše, igelitovým vreckom alebo inak, aby vznikla príhodná mikroklíma.
Muškáty možno mnohokrát rozmnožiť aj z jediného listu, ale musí byť odtrhnutý od stonky aj s lôžkom, kde sa nachádzajú rastové hormóny podporujúce zakorenenie. Ak odtrhnete lístok v polovici stopky, potom je snaha o zakorenenie zbytočná.
Presadené a ošetrené muškáty či koreniace odrezky nezabudnite zalievať. Muškáty nemajú rady zálievku na list, dajte si na to pozor. Pôda musí byť dobre priepustná a veľa vlahy je nutné zaistiť až neskôr v lete.
Rastlina v žiadnom prípade nesmie stáť vo vode. Takto ošetreným muškátom nájdite pekné miesto, kde budú mať dostatok svetla, aby zbytočne nerástli do výšky.
Doprajte muškátom prvé hnojivo
Minerálne hnojivá sa tiež odporúčajú aplikovať až do dobre preliatej zeminy. Pokiaľ bude pôda pred použitím hnojiva vlhká, nestane sa, že by ste hnojivami nedopatrením popálili jemné korienky.
Na rad tiež prichádzajú mnohé prírodné hnojivá. Tie majú hneď niekoľko výhod. Nie sú tak agresívne, rozhodne nimi nič nespálite. Suroviny často máte doma a sú lacné alebo priamo zadarmo.
Nevýhodou je nevyváženosť takého prihnojovania, ale to môžete jednoducho nahradiť používaním rôznych prírodných hnojív.
Medzi také obľúbené domáce hnojivá patrí nielen to z droždia, ktoré si môžete pripraviť, ale aj napríklad žihľavový kvas, hnojivo z banánových šupiek, dreveného popola či hnojivá živočíšneho pôvodu, teda konkrétne zo sliepok, ale aj kozieho či králičieho trusu.
Domáce hnojivo z droždia
Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1 litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s 3-mi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
Pozor, keďže je to hnojivo, nezalievame ním kvety stále. A keď sme už pri tom droždí, asi bude výroba tohto hnojiva trošku náročná na nos. A ešte tu máme jedno upozornenie: kým nám hnojivo kvasí, nezazátkujeme nádobu, v ktorej sa to deje – aby vám to nebuchlo.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdroj titulka: Image by Alicja/Pixabay, youtube.com/Zahrada na řece
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!