Pred pár týždňami mi kamarátka, ktorá vlastnila kvetinárstvo, poradila, ako vyživovať svoje izbové rastliny. Najmä teraz, v takom ťažkom období pre ne je to hotový ZÁZRAK!

Takáto výživa nič nestojí a aj tie rastlinky, o ktorých ste si mysleli, že sú stratené, ožijú a potešia oči.

Začiatkom roka som začala polievať týmto dopingom, stačili dve dávky a rozkvitla orchidea, lopatkovec a vianočné kaktusy.

Banány sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete, no možno ste nevedeli, že šupka tohto chutného ovocia môže byť mimoriadne užitočná.

Banánové šupky sú vďaka vysokému obsahu draslíka, horčíka a ďalších minerálov ideálnym kandidátom na kvalitné hnojivo pre rastliny v črepníkoch. Môžete ich použiť dvoma spôsobmi.

Napríklad šupku vysušte, potom ju pri presádzaní rozdrvte a zahrabte do zeme blízko koreňov.

Ďalším spôsobom je zaliať čerstvú banánovú šupku 1 litrom vody a nechať 24 hodín lúhovať.

Takto pripravenou tekutinou potom stačí rastliny zaliať. Počas celého roka môžete polievať zakaždým, v zime zase každý druhý raz.

Takto vyživované rastliny rastú rýchlejšie a môžu dokonca začať skôr kvitnúť.

Toto hnojivo môžete použiť na vianočné kaktusy, orchidey, ale aj iné rastliny. Skvelé je aj na muškáty. V zime ich však nehnojíme a počkáme do jari.

TIP: Ak chcete odstrániť prach a odolné nečistoty z rastlín v črepníkoch a dodať listom lesk, vyleštite ich pomocou banánovej šupky. Tento tip je užitočný najmä pre rastliny s hustými listami.

Ďalšie využitie banánových šupiek v domácnosti

Zmäkčuje mäso

Ak chcete, aby váš sviatočný nedeľný obed bol naozaj chutný, použite tento jednoduchý trik. Položte zrelé banánové šupky na dno pekáča pod mäso, ktoré chcete piecť. Kôrka zabráni vysušeniu mäsa, zmäkčí ho a mäso bude ešte chutnejšie.

Leští topánky

Ak nemáte po ruke krém alebo krém na topánky, môžete použiť vnútro banánovej šupky. Stačí ho votrieť do kožených topánok a následne vyleštiť handričkou. Vaše topánky budú opäť čisté a lesklé.

Striebro svieti

Ovocné kyseliny v banánových šupkách sú ideálne na leštenie zájdených strieborných šperkov. Ak im chcete vrátiť prirodzený lesk, stačí ich pretrieť kúskom banánovej šupky a následne vyleštiť čistou handričkou.

Kôru môžete tiež rozmixovať na hladkú kašu, pridať trochu vody, aby bola hustá, a striebro ľahko vyleštiť handričkou.

Zbaví sa bradavíc

Vyskúšali ste už všetky prostriedky na nepríjemné bradavice a stále nič nezaberá? Dajte šancu banánovej šupke! Každý večer pred spaním prikryte bradavicu kúskom šupky, zafixujte náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc.

Toto opakujte počas celého týždňa a váš problém bude minulosťou.

Odstraňuje vošky

Vošky neznášajú vôňu rozkladajúcich sa banánov. Ak sa ich teda chcete zbaviť, zakopte banánovú šupku do zeme vedľa napadnutých rastlín. Okrem toho vápnik, horčík a ďalšie stopové prvky priaznivo ovplyvňujú výživu rastlín.

Upokojuje podráždenú pokožku

Vnútro banánovej šupky je dokonalým liekom na svrbenie, či už spôsobené uštipnutím hmyzom, bodnutím alebo iným podráždením pokožky. Stačí potrieť postihnuté miesto vnútornou stranou šupky.

Známe sú aj pozitívne účinky používania banánovej šupky v boji proti akné, hemoroidom a iným kožným ochoreniam.

Omladzuje pokožku

Raz za pár dní si masírujte tvár kúskom banánovej šupky. Ovocné kyseliny obsiahnuté v šupke pomôžu odstrániť odumreté kožné bunky z pokožky.

Minerály, vitamíny a antioxidanty oživia vašu pokožku, ktorá bude hladšia, zdravšia a žiarivejšia.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com, smakdnia.pl