Toľko sa snažíte chrániť každý list vašich rastlín, ale zrazu sú aj napriek všetkej starostlivosti plné vošiek, ktoré sa na nich živia.

Urobte tomu rázny koniec pomocou alkoholu, ktorý kúpite v každom obchode. Pomôže vodka, vošky nebudú mať šancu na záchranu.

Sme dospelí ľudia a alkohol si niekedy dá väčšina z nás. Napriek tomu sa mnohí zdráhajú kupovať ho vo väčšom množstve alebo siahnuť v polici po niečom tvrdšom ako je napríklad vodka.

V tomto prípade sa ale môžete pokojne pozrieť pokladničke do očí, pretože jednoducho kupujete celkom obyčajný postrek proti voškám.

Tri ingrediencie a rozprašovač

Vodku máme, môžeme sa pustiť do ošetrovania rastlín a likvidácie nežiaducich návštevníkov záhrady či kvetináča.

Budeme potrebovať vodu, najlepšie dažďovú, prostriedok na riad, vodku a rozprašovač.

V základnom rozpise ingrediencií ide o zmes v pomere približne jednej šálky vody a po jednej čajovej lyžičke prostriedkov na riad a vodky.

Pripravíme si dostatočné množstvo prostriedku podľa počtu a veľkosti ošetrovaných rastlín, prelejeme ho do rozprašovača a pustíme sa do práce.

Chce to starostlivosť

V prípade takéhoto ošetrovania je vždy potrebné robiť všetko dôsledne, neponáhľať a pokiaľ možno zasiahnuť každé napadnuté miesto. Čo sa stane?

Podľa výskumov má alkohol vplyv na centrálny nervový systém, a to samozrejme nielen u ľudí, ale aj u ďalších organizmov, ktoré s ním prichádzajú do kontaktu.

Vošky navyše dýchajú otvormi umiestnenými na bruchu. Tie sú etanolom z vodky blokované a voška nemá šancu také ošetrenie rastliny prežiť.

Vydajte sa na záhradu so západom slnka

Okrem postupu prípravy a aplikácie postreku je dôležitý aj čas ošetrenia napadnutých rastlín. To by sme mali robiť na večer, radšej tesne po západe slnka.

Má to niekoľko dôležitých dôvodov.

Po prvé už na listy nedopadajú priame slnečné lúče, ktoré by mohli v kombinácii s postrekom listom len uškodiť.,

Ďalším a veľmi dôležitým faktorom potom je skutočnosť, že práve okolo západu slnka prestáva byť tento škodlivý hmyz aktívny, zostáva na listoch a je tak možné bez väčších problémov zasiahnuť celú populáciu naraz.

Ako bolo už uvedené, postrek preto musí byť vykonaný precízne, a to z oboch strán listov.

Hľadajte mravce

Pri boji s voškami si treba uvedomiť, že ich život je veľmi silne spätý s mravcami, s ktorými žijú v tesnom spojenectve. Kto niekedy čítal detskú knižku o Ferdovi mravcovi, vie o tom svoje.

Aj keď vo forme pre deti, symbióza týchto dvoch druhov je v nej popísaná pomerne dobre.

Mravce vošky transportujú na vhodné miesta a cez zimu ich nechávajú vo svojom mravenisku, zatiaľ čo cez leto sa živia ich produktom, vysokoenergetickou medovicou.

Môže sa teda stať, že si v blízkosti chradnúcej rastliny všimnete najprv predsa len väčších mravcov.

V takom prípade spozornite, pretože zrejme dosť dobre vedia, prečo sa v tomto priestore pohybujú.

Po dôkladnej prehliadke listov rastliny budete s veľkou pravdepodobnosťou mať dôvod zájsť do obchodu pre vodku na výrobu postreku.

A keď jej trochu zostane? Využitie sa vždy nájde…

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!