12 tajomstiev profesionálov, ako si dopestovať peknú a veľkú úrodu uhoriek na otvorených záhonoch

Publikované: 16 mája 2024Prečítané: 8326Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Cieľom každého záhradníka je dopestovať maximálnu úrodu v pomere k vynaloženej práci a času. Nevenujeme predsa toľko pozornosti našim plodinám, len aby sme ich nechali napospas.

Žiaľ, v posledných rokoch sa počasie mení, vie poriadne prekvapiť, neskorými mrazmi, výdatnými dažďami, či dlhotrvajúcim suchom.

A sú tu ďalšie faktory: nesprávne miesto, príliš veľa alebo príliš málo hnojív, napadnutie chorobami a škodcami atď.

Preto je ťažké poskytnúť univerzálne odporúčania pre správanie v tak odlišných a nepredvídateľných okolnostiach. Napriek tomu existuje 12 pevných pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať, nech sa deje čokoľvek.

Zásady, od ktorých do značnej miery závisí dobrá úroda uhoriek

1. Záhon vždy vykopeme hlboko – hlbšie ako rýľový bajonet. Pôda pre uhorky by mala byť voľná a vlhká. Nezaškodí, ak ho predtým ošetríte síranom meďnatým - 1 polievková lyžica na 10 litrov vody.

2. Kupujeme semená odrôd, ktoré sú odolné voči múčnatke a chladu. Mali by byť určené na pestovanie na otvorenom priestranstve.

3. Sadenice uhoriek nevysievame a nevysádzame na miesto, kde bývali tekvice, ba ani do ich blízkosti.

4. Medzi rastlinami nechajte vzdialenosť aspoň tridsať centimetrov, aj keď výrobcovia často odporúčajú menšiu.

5. Nezabúdajte na správnu prípravu substrátu bohatého na kompost, biomasu či organické hnojivá!

6. Zbierame prázdne kvety a namočíme ich na niekoľko hodín do litrovej nádoby s vodou, pridáme 1 polievkovú lyžicu cukru. Výsledný roztok sa nastrieka na samičie kvety ráno alebo večer, aby sa pomohlo opeleniu.

7. Keď začnú rásť výhonky, nezaškodí ich prikrmovať močovinou alebo žihľavovou kašou.

8. V suchom chladnom počasí postrekujeme uhorky humátom draselným, v daždivom počasí humátom sodným.

9. Keď bočné výhonky dosiahnu až 20 cm, treba ich zaštipovať. Vyrastie z nich viac výhonkov, ktoré necháme rásť podľa toho, koľko máme priestoru na 1m - 1,5m. Hlavný výhonok odrežte, keď dosiahne výšku podpier. Spodné bočné výhonky môžu byť pokryté vlhkou pôdou. Korene budú rásť - úroda sa zvýši!

10. V žiadnom prípade uhorky nepolievajte hadicou, najmä v horúčave. Odporúča sa to robiť len večer, s kanvou pod koreňom. Voda musí byť stojaca (teplá)!

11. Ak plody začnú nadobúdať nepravidelný tvar a okolo listov sa objaví žltý okraj, okamžite pohnojte uhorky roztokom popola. Hrsť hodíme do vedra s vodou.

12. Aby uhorky nezhorkli, stojí za to kŕmiť ich infúziou zo žihľavy. 1,5 kg listov namočte na tri dni do vedra s vodou. Potom zrieďte 1 liter na vedro. Zalievajte trikrát za sezónu, nie viac ako raz týždenne.

Okrem týchto pravidiel pozorne sledujeme uhorky a reagujeme na príznaky nedostatku a chorôb. Plody pravidelne trháme skôr, ako prerastie. To stimuluje rastlinu, aby vytvorila nové.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!