Pestovanie papriky je zábavné a odmeňujúce, najmä ak si môžete užívať svoje vlastné plody práce.

Reklamy

Či už ste skúsený záhradník alebo nie, kľúčom k úspechu je správne načasovanie a metódy presádzania.

Dodržiavaním uvedených rád zabezpečíte, že vaše papriky budú mať najlepšie možné podmienky na rast.

Ideálna doba pre presadenie paprík závisí od rôznych faktorov, vrátane podmienok rastu a vývojového štádia sadeníc.

Obvykle je najlepšie presádzať papriky, keď majú sadeničky aspoň dva pravé lístky , čo obvykle nastáva niekoľko týždňov po vyklíčení.

Tento časový úsek môže byť kratší, ak boli semienka predpestované v špeciálnych tabletách alebo kvetináčoch.

Príprava na presadenie

Príprava sadeníc paprík na presadenie je kľúčovým krokom k úspešnému rastu a vývoju.

Je dôležité sadenice najskôr spevniť adaptáciou na vonkajšie podmienky, čo znamená postupné vystavovanie sadeníc vonku na niekoľko hodín denne, aby si zvykli na slnko a teplotné rozdiely, ideálne pri teplotách okolo 22 °C počas dňa a 15 °C v noci.

Pre samotné presadenie je potrebné vybrať správnu nádobu a substrát . Odporúča sa použitie nádoba s priemerom 6–8 cm a kvalitného substrátu, ktorý je špeciálne určený na pestovanie paprík alebo paradajok.

Substrát by mal mať upravené pH medzi 6 a 8 a nízky obsah živín, aby nedošlo k prehnojeniu mladých rastlín, čo by mohlo inhibovať ich rast.

Správna príprava zahŕňa aj zabezpečenie, že pôda v nových nádobách je vlhká, čo uľahčí presadenie a pomôže rastlinám v rýchlej adaptácii na nové prostredie.

Postup presádzania

Pri presádzaní paprík je dôležité najprv vyhĺbiť v novej nádobe alebo na záhone jamku, ktorá je dostatočne veľká a širšia ako koreňový balíček sadenice, aby mohla sadenica správne zapustiť.

Sadenicu potom umiestnite do jamky tak, aby bola rovnako hlboko, ako bola v pôvodnom kvetináči, a uistite sa, že korene nie sú zväzované ani stlačené.

Po umiestnení sadenice do jamky zeminu jemne pritlačte okolo koreňov a rastlinu zalejte , čo pomôže eliminovať vzduchové bubliny a zaistí dobrý kontakt koreňov so zeminou.

Po presadení je tiež dôležité nechať rastliny niekoľko dní adaptovať na nové prostredie a chrániť ich pred priamym slnkom a extrémnymi teplotami, než začnete s pravidelným hnojením.

Po presadení je dôležité pokračovať v správnej starostlivosti o papriky, aby sa mohli rozvíjať a nakoniec produkovať úrodu. Zahŕňa to pravidelné zalievanie .

Papriky dobre prosperujú v mierne vlhkej pôde a vyžadujú dostatok svetla a preferujú teploty okolo 22 ° C počas dňa a 15 ° C v noci.

Presadené rastliny umiestnite na miesto, kde dostanú minimálne 6 hodín priameho slnka denne.

Presadenie paprík do skleníka je výbornou možnosťou, ako zaistiť rastlinám stabilné podmienky, ktoré sú nevyhnutné pre ich rast.

Pokiaľ disponujete vykurovaným skleníkom, môžete začať s výsadbou sadeničiek veľkoplodých paprík už v druhej polovici marca.

To umožní rastlinám dostatočne dlhé obdobie na rast a zrenie plodov pred hlavnou sezónou. V prípade nevykurovaného skleníka je vhodné počkať do druhej polovice apríla, aby sadenice neboli vystavené možným jarným mrazíkom.

Pri pestovaní viacerých druhov plodín v skleníku je strategické umiestnenie dôležité. Papriky by mali byť umiestnené v strede skleníka, kde je stabilnejšia teplota a menší prievan, zatiaľ čo paradajky, ktoré lepšie znášajú prievan, môžu byť umiestnené bližšie k dverám alebo na okraj skleníka.

Tieto rozloženia zaisťujú, že každá rastlina dostane optimálne podmienky pre svoj rast.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!