Nezmieriteľné nepriateľstvo medzi záhradníkom a slimákom nepozná hraníc! Pomalý slizký lezec, obzvlášť ten oranžový, dokáže v priebehu niekoľkých chvíľ zlikvidovať celé týždne vašej práce. Ako sa teda slimáka zbaviť?

Reklamy

Záleží, koľko energie chcete na tieto opatrenia investovať. Ten istý výsledok sa totiž skrýva za hodinami pravidelné práce (jednoducho ich včas zbierajte), alebo nemalou obeťou finančného charakteru. A pochopiteľne, záleží aj na tom, ako kruto alebo naopak šetrne chcete so slimákmi naložiť. Nemali by sme totiž zabúdať na to, že všetky agresívne proti-opatrenia sú neselektívne, a hubia rovnakou mierou všetky slimáky.

Základ je prevencia

Slimáci sa na vašu záhradu nevydávajú len tak z vlastnej škodoradosti, ale lákajú ich predovšetkým rôzne rastlinné zvyšky, ktoré im slúžia ako potrava. Ak teda nechávate prácu rozrobenú, a radi pozdĺž cestičiek a ciest nechávate pretrhnuté kusy zeleniny alebo šťavnatých burín, skôr alebo neskôr vaše nevedomé pozvanie slimáci prijmú.

Soľ je základ

Tejto metóde síce nemožno uprieť výsledky, ale jej aplikáciou sa prakticky zaradíte na úroveň deťom, ktoré ošklbávajú muchám krídelká a páli mravce lupou. A s jej aplikáciou sa spája ešte niekoľko nepríjemností. Predovšetkým: budete potrebovať naozaj poriadne množstvo soli. Nestačí len „vykryť“ obvod celej záhrady, pretože tak zastavíte len prvú vlnu. Ku šťavnatým hlávkám šalátov sa slimáci vydajú aj napriek stratám na vlastnej strane.

K dosiahnutiu vytúženého efektu obsypať musíte aj vlastné štvorce záhonov. A tu práve začína problém. Soľ síce veľmi intenzívne leptá slimáky, a robí z nich hlienovité kôpky, ale tiež neustále preniká do pôdy. Ranná rosa, dážď aj pôsobenie slnečných lúčov, to všetko sa podpisuje na tom, že soli v bariére postupne ubúda, a o to viac sa koncentruje v pôde. Pre raz tak ochránite svoju úrodu pred slimákmi, ale zasolením pôdy sa pripravujete o tú budúcu. Skúste to radšej inak.

Pivná pasca

O poznanie humánnejšia metóda likvidácie slimákov, teda aspoň z ľudského uhla pohľadu. Len nemá podobu chemického rozleptania, ale utopenia. Chemicky bujná povaha piva, čoby kvasnicového extraktu, slimáky neodolateľne priťahuje. Na vás je len naplniť niekoľko zemných pascí (napríklad do zeme zakopaných litrových pohárov) pivom, v takom množstve, aby sa v ňom ľahko podnapití slimáci utopili.

Pascí musíte naklásť niekoľko, tak aby ste pokryli celú kritickú oblasť, zvyčajne v 2-4 metrových rozostupoch. Z hľadiska prevencie a úspor je vhodné nakúpiť celú basu piva naraz, aby ste mohli pascu postupne obnovovať. Šanca, že každé ráno nájdete tieto pivné pasce plné slimákov, je veľká.

Táto metóda sa však nemusí stretnúť s pochopením vášho suseda, čoby milovníka piva ?

Boj o melóny

Úspornejšia a kontroverznejšia metóda, minimálne pokiaľ ide o výsledný efekt. Ponúknete pri nej totiž slimákom šťavnatú náhradu, v podobe nakrájaného melónu (s už vyjedenou dreňou). Melónové šupky môžete buď aplikovať ako súčasť zemnej pasce s vodou, alebo ich necháte na kľúčových bodoch voľne ležať. Pokiaľ má slimák na výber, siahne vždy radšej po melónovej šupke.

Od vás sa očakáva heroická konzumácia melónov, pretože nástrahu je potrebný pravidelne obnovovať. Slizké a vykŕmené slimákmi potom môžete z melónových šupiek buď zbierať a likvidovať podľa vlastného uváženia, alebo ich môžete postupne vykrmovať. Ale tým, že budete rozmaznávať slimákom, si nakoniec nepomôžete. Tento spôsob likvidácie je proste účinný len ako prostriedok koncentrácie slizniakov na jednom mieste.

A ako ich zabiť, keď vám jemnocit bráni ich soliť alebo topiť? Skúste napríklad austrálsku metódu, ktorá je všetkými okrem ochrancov slimákov považovaná za „čistú a humánnu“.

Likvidácia na austrálsky spôsob

Slimákmi jednoducho zatvoríte do malého gastroboxu (plastové desiatové škatuľky s viečkom) a dajte ich cez noc do mrazničky. Niekoľkohodinový pobyt v mraze sa postará o ich nebytie. Smrť navyše prebieha pokojne, slimáci postupne spomalia a nakoniec vypnú všetky svoje životné funkcie.

Biologická ochrana

Reč bude o metóde boja proti slimákom, pri ktorej aplikujete ich prirodzených nepriateľov, hlísty. Slovo „biologická“ značí, že proti nezvaným hosťom nenasadzuje nič iné, než čo už v pôde vašej záhrady prirodzene existuje. Len trochu podporíte ich koncentráciu a výskyt, a hlísty Phasmarhabditis hermaphrodita už slimákom znepríjemnia život. Sú totiž ich parazitom.

Chemická ochrana

Nie je ničím iným, než variáciou na vyššie uvedené hrádky so soľou. Tá fyzicky narúšala tkaniva slimákov. Rovnako ale môže fungovať aplikácia slabej kyseliny. Vystačíte si len s octom alebo nariedenou octovou vodou v rozprašovači. Tú potom nastriekate na hraničný povrch (obvykle sa používajú dlaždice alebo nelakované drevené dosky). Kyselina, rovnako ako soľ leptá. Ale nie je zďaleka tak účinná, a musíte ju obnovovať niekoľkokrát za deň, pretože ľahko vyvetrává.

Ďalšou variantou je potom aplikácia silne vápnitého substrátu, napríklad rozsievkovej drviny. Vápenec tiež reaguje s „chémiou“ tela slimákov. Vyťahuje z nich vodu, čím ich hubí. Ale tento čistý biely substrát sa rozhodne neradí medzi lacné opatrenia, a zhusta tú náklady na obstaranie presahujú hodnotu úrody.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!