Stáva sa vám, že ovocie a zelenina sa vám takmer okamžite po kúpe rýchlo pokazí, začne plesnivieť alebo schnúť? Vďaka týmto trikom vám vydrží oveľa dlhšie, ako by ste si mysleli!

Reklamy

Zozbierali sme pre vás 18 skvelých trikov, ako udržať vaše ovocie a zeleninu čerstvé tak, ako by ste ich práve vybrali zo zeme alebo odtrhli zo stroma. Nenechajte si ich ujsť a poďte spolu s nami na ne pozrieť.

Pred uskladnením nič neumývajte

Môže to znieť zvláštne, ale v skutočnosti je lepšie ovocie a zeleninu neumývať pred ich uskladnením v chladničke alebo v špajzi. Ak je niečo špinavé, jednoducho to utrite suchou handričkou alebo vreckovkou. Umývanie ovocia a zeleniny môže odstrániť ich prirodzenú obranu proti plesneniu a hnilobe.

Ovocie a zelenina uprednostňujú suché prostredie

Vlhkosť iba povzbudzuje, aby plesniveli. Dobrým trikom, ako tomu čeliť, je vložiť do nádoby s ovocím alebo zeleninou papierovú utierku – absorbuje prebytočnú vlhkosť a zabráni hnitiu produktu.

Ako správne uskladniť avokádo

Nezrelé avokádo by malo byť vložené do hrubého papierového vrecka alebo zabalené do novín a uchovávané pri izbovej teplote, kým nedozreje. Po tomto bode ho vložte do plastového vrecka a uložte do chladničky.

Niektoré ovocie a zelenina nepatrí do chladničky

Paprika, uhorky a paradajky by sa mali skladovať pri izbovej teplote. Papriky strácajú pružnú konzistenciu, ak sú chované v chladničke, zatiaľ čo uhorky a paradajky môžu byť slizké.

Ovocie a zelenina by sa nemali skladovať v chladničke, kým nedozrejú. Inak zhnijú oveľa rýchlejšie.

Stopky na banánoch zabaľte

Ak sú banány uložené v chladničke, rýchlo sčernejú a stratia chuť. Najlepšie je udržiavať ich pri izbovej teplote, ale so stonkou zabalenou v plastovom obale na jedlo.

Skladujte nakrájanú a očistenú zeleninu vo vode

Čerstvo nakrájanú alebo olúpenú zeleninu, ako je mrkva a zeler, môžete skutočne uchovávať dlho v chladničke. Aby ste to dosiahli, musíte ich umiestniť do nádob s malým množstvom vody.

Ovocie a zeleninu skladujte v teplejšej časti chladničky

popsugar.co.uk

Čím nižšia je teplota, tým ťažšie je zachovať arómu a sviežosť ovocia a zeleniny. Ak chcete, aby dlhšie chutili vynikajúco, skladujte ich v tej časti chladničky, kde je teplota mierne vyššia.

Určité druhy ovocia a zeleniny by sa nemali skladovať spoločne

Niektoré druhy ovocia a zeleniny začnú etylén aktívne produkovať hneď po dozretí. Patria sem banány, marhule, melóny, hrušky, slivky, mango a paradajky.

Ostatné druhy ovocia a zeleniny sú citlivé na etylén, vrátane jabĺk, baklažánu, vodných melónov, zemiakov, tekvíc, mrkvy a brokolice. Ak sú umiestnené v blízkosti prvej kategórie, začnú hniť rýchlym tempom. Najlepšie je preto tieto dve skupiny skladovať oddelene od seba.

Oddeľte cibuľu od zemiakov

Dering Hall, chairish.com

Aj keď sa zdá, že sú oboje rovnako v zemi a od hliny, nie je vhodné ich skladovať spolu. Ak uskladníte cibuľu a zemiaky na jednom mieste, skôr začnú klíčiť výhonky a stanú sa nepožívateľnými.

Cesnak a cibuľa milujú tmu

theyummylife.com

Najlepším priateľom cesnaku a cibule je tma. Ak nemáte k dispozícii veľkú neosvetlenú plochu, môžete ich vložiť do papierových vreciek s niekoľkými malými otvormi pre vzduch. Takto ich môžete uložiť kdekoľvek a zároveň splniť ich potrebu tmy.

Zemiaky sa skôr pokazia, ak sú uskladnené na svetle

Nikdy by ste nemali skladovať zemiaky tam, kde na ne svieti slnko. Začínajú nielen hniť, ale môžu sa stať aj nebezpečnými. Je lepšie skladovať ich na suchom a tmavom mieste v drevených, či plastových škatuliach alebo košoch.

Skladujte jablká vedľa zemiakov

all-about-potatoes.com

Ak dáte jedno alebo dve jablká k zemiakom, zostanú čerstvé dlhšie.

Špargľa by sa mala skladovať ako kytica

Špargľu by ste mali uchovávať v pohári naplnenom vodou tak, ako by ste aranžovali kyticu. Takto vydrží dlhšie čerstvá.

Brokolica a karfiol milujú vlhkosť

Brokolicu je najlepšie skladovať tak, že stonku držíte vo vode a vrchnú časť zakryjete mokrou vreckovkou. Voda by sa mala pravidelne meniť a uterák sa musí často navlhčovať.

Aj karfiol by mal byť zabalený do vlhkej vreckovky alebo do plastového obalu na potraviny s niekoľkými otvormi, ktoré sú do neho urobené kvôli ventilácii.

Zelenina skladovaná pri izbovej teplote vyžaduje prúdenie vzduchu

Zelenina by nemala byť schovaná v skrini. Za takýchto podmienok sa bude kaziť rýchlejšie ako zvyčajne.

Namiesto toho je najlepšie skladovať ich v drevených alebo plastových boxoch s dobrým vetraním alebo kdekoľvek, kde je zabezpečené dobré prúdenie vzduchu.

Zeler zabalíme do alobalu

justalittlenutty

Zeler vydrží dlhšie, ak je zabalený do alobalu a uchovaný v chladničke. Ak zostane v plaste, stratí svoju chuť a konzistenciu.

Paradajky by mali byť skladované stopkou nahor

Okolie stonky je najchúlostivejšou časťou rajčiaka. V tejto oblasti začínajú chátrať. Uložte ich teda stopkou nahor a vydržia vám dlhšie.

Hrozno zostane čerstvé, ak sa uchováva v polyetylénových vreckách

Hrozno sa nebude tak rýchlo kaziť a tiež zostane šťavnaté a svieže, ak ho dáte do polyetylénových vrecúšok alebo plastového potravinového obalu a umiestnite ho do chladničky.

Neskladujte ich tiež v jednom obrovskom zväzku – tým pádom sa rozdrvia tie naspodku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!