Rozprávky sú súčasťou každodenného života našich detí. Niekdy však môžu byť aj skutočnou školou života, pretože ich tvorcom sa v nich často darí skrývať dôležite pravdy a myšlienky.

Reklamy

Po pozretí niektorých známych animovaných rozprávok môžete byť ohromený hlbokými psychologickými závermi, ktoré si môžeme na ich základe urobiť. Viete o nich?

Hľadá sa Dory (2016)

Každý sme iný a musíme rešpektovať zvláštnosti ostatných.

Hlavnou postavou animáku je roztomilá rybka menom Dory, ktorá je veľmi zábudlivá. Sníva o tom, že nájde svoju rodinu, ale nevie si spomenúť, kde sú. Výpadky pamäte sú vlastnosťou, s ktorou sa Dory narodila. Na príklade tejto postavy môžu rodičia vysvetliť svojim deťom, aké dôležité je prijať druhých takých, akí sú.

Dobrý dinosaurus (2015)

Úprimné priateľstvo je úplne najviac!

Táto animácia nie je len o priateľstve medzi malým chlapcom a veľkým dinosaurom. Je to o svete, kde si príroda podmanila civilizáciu a nie naopak. Zatiaľ čo sa deti tešia z dynamického príbehu a jasných postáv, dospelí môžu premýšľať nad obavami, ktoré musel dinosaurus Arlo prekonať, a nad silou skutočného priateľstva.

V hlave (2015)

Nebojte sa svojich emócii.

V hlave je jednou z najsilnejších animovaných rozprávok spoločnosti Pixar a schválili ju dokonca aj psychoterapeuti . Hlavnou hrdinkou je Riley, dievča, ktoré sa snaží vyrovnať so svojimi emóciami (radosť, smútok, strach, hnev a znechutenie). Riley môže pomôcť dospelým aj deťom vidieť, že je normálne prežívať rôzne emócie – len ich musíme mať pod kontrolou.

Neskrotná (2012)

Dajte stereotypy stranou a buďte sami sebou.

Neskrotná je skvelou pripomienkou, že nikto nemusí plniť očakávania niekoho iného . Po príbehu vzťahu medzi odvážnou Meridou a jej matkou, ktorá plánovala budúcnosť svojej dcéry do najmenších detailov, chápeme, že dievčatá nemusia byť princeznami, ak milujú bláznivé dobrodružstvá.

Hore (2009)

Nikdy nie je neskoro splniť si svoj sen.

Smutný a dojímavý príbeh o osamelosti a starobe. Carl každý deň myslí na svoju zosnulú manželku a na dobrodružstvá, o ktorých spolu snívali. Nakoniec sa Carl rozhodne cestovať sám vo svojom lietajúcom dome, ale vtipný skaut prinesie do jeho plánov určité zmeny. Táto rozprávka nám hovorí, že vo svojom živote potrebujeme rozprávky … v každom veku.

WALL-E (2008)

Sme zodpovední za našu planétu.

Táto animácia nie je len o hlbokých pocitoch. Je to aj o veľkých povinnostiach. WALL-E nás učí starať sa o Zem ukazovaním potenciálnej budúcnosti našej planéty, ak budeme naďalej využívať jej zdroje bez obmedzenia.

Ratatouille (2007)

Choďte za svojím snom, aj keď hovoria, že na to nemáte.

Potkan Remy sníva o tom, že sa stane kuchárom. Hoci v neho nikto neverí, stále sa posúva k svojmu cieľu. Ratatouille nás učí, že vaše pozadie nie je dôležité, ak ste dosť odvažny splniť si svoj sen.

Autá (2006)

Nezabudnite na tých, ktorí vo vás vždy verili.

Blesk McQueen je typický sebavedomý víťaz, ktorý čoskoro pochopí, že úlohu tímu netreba podceňovať . Len jeho kolegovia, učitelia, priatelia a fanúšikovia mu pomáhajú prísť do cieľa ako prví.

Rodinka Úžasných (2004)

Nie sme sami sebou, ak skrývame svoj talent.

Hlavnými postavami príbehu je rodina, ktorá sa snaží vyzerať všedne. Ale cítia sa depresívne a smutné, pretože musia skrývať svoje superveľmoci. Podstatou filmu je, že talenty a zručnosti, ktoré sú nám dané, sú neoddeliteľnou súčasťou našej osobnosti. Ich odmietaním odmietame samých seba.

Hľadá sa Nemo (2003)

Každý má právo robiť chyby a ísť svojou cestou.

Marlin je starostlivý otec, ktorý sa snaží chrániť Nema pred celým svetom. Ale Marlinova nadmerná ochrana veci len zhoršuje. Tu musíme pochopiť, že deti potrebujú našu podporu a pomoc pri spoznávaní sveta okolo nich.

Príšerky s.r.o. (2001)

Tí, ktorí sú najdesivejší, sa obvykle boja sami.

Úlohou príšer v tejto rozprávke je vydesiť každé jedno dieťa na svete. Ale zastrašovanie je najhoršia zbraň, ktorú môže prosperujúca spoločnosť použiť. Hrdinovia príbehu čoskoro zistia, že vzájomné porozumenie, rešpekt a benevolencia sú oveľa silnejšie ako strach.

Príbeh hračiek (1995)

Čas ide ďalej, ale skutočné priateľstvo a oddanosť trvajú navždy.

Neuveriteľný príbeh o hračkách, ktoré žijú svoj vlastný život vtedy, keď ich nikto nevidí. Zažívajú pocity žiarlivosti, priateľstva a smútku za domovom. Hračky sú tu rovnaké ako ľudia: tiež chcú byť milovaní a rovnako potrebujú starostlivosť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Obrázky: Pixar