Lepenie najrôznejších materiálov je základom radu bežných domácich opráv. Na rozdiel od skrutkovania alebo klincovania je totiž šetrnejšie k veciam samotným a často aj rýchlejšie.

Reklamy

Keď sa pozriete do šuplíka, kde máte schované základné „kutilské“ potreby, nájdete tam okrem povrázkov, priehľadné a hnedé lepiace pásky asi aj kancelárske lepidlo, lepidlo sekundové v pokrčenej tubičke stuhnuté na kameň ak tomu ešte jednu neidentifikovateľnú tubu čohosi, čo nám vnútili v stánku na akejsi výstave s tým, že sa jedná o absolútny zázrak, ktorý lepí všetko so všetkým a spoj vydrží naveky.Možnosti moderných lepidiel sú však široké, a keď budete vedieť ako na to, ľahko si z nich urobíte užitočných pomocníkov.

Príprava je dôležitá

S lepidlami je potrebné zaobchádzať podľa určitých pravidiel, aby sa vám nestalo, že očakávania a proklamácie výrobcu zostanú nenaplnené. Predovšetkým musíte bezpodmienečne používať lepidlá určené na spojenie daných materiálov. Náhradkami či metódou pokus omyl docielite len to, že veci nielen nezlepíte, ale navyše ešte oba materiály často nevratne zašpiníte.

Druhé pravidlo hovorí, že je nutné lepený materiál dokonale zbaviť nečistôt, ako sú prach a mastnota, a v niektorých prípadoch ho dokonale vysušiť. Niekedy návod odporučí povrch lepeného materiálu najskôr zdrsniť, predovšetkým v prípade kovov a plastických hmôt.

Nezabúdajte na to, prebrúsenie dokáže zväčšiť lepený povrch, a tým aj pevnosť spoja. Mali by ste sa tiež presvedčiť, či je materiál kompaktný, že napríklad povrchové úpravy dosiek z rôznych materiálov (drevotrieska, izolačné materiály) držia na podklade rovnako dobre, ako bude držať lepený predmet.

Podobne je to aj pri lepení na omietku. Avšak pozor, ak sa rozhodnete použiť lepidlo napríklad namiesto hmoždiniek, prídete o možnosť pripevneného predmetu, napríklad rozbité zrkadlo, jednoducho vymeniť.

Pozor na výpary a horľaviny

Lepidlá, ktoré nie sú dodávané v tube, je nutné pred použitím premiešať. To pochopiteľne platí dvojnásobne u viaczložkových lepidiel. Dobre prečítajte návod, predovšetkým rýchlosť, s akou lepidlo zatuhne, a počítajte s tým. Mali by ste si všetko, čo treba, pripraviť k ruke. Ak lepíte väčšiu plochu, než by ste stihli ošetriť, vyberte si radšej iné lepidlo.

S množstvom lepidla to nepreháňajte. Naneste ho v tenkej vrstve a starostlivo rozotrite štetcom alebo zubovou stierkou. Pri niektorých typoch lepidiel je nutné nechať nanesené vrstvy odvetrať.

Po priložení lepených materiálov k sebe bude rozhodovať sila, s akou ich pritisnete, a až na druhom mieste je doba, po ktorej tak urobíte. Prekonajte zvedavosť a nechcite predčasne skúšať, ako „to“ drží. Radšej odporúčaný čas predĺžte o pätinu.

Mali by ste počítať aj s vonkajšími vplyvmi, ako je nižšia teplota alebo vyššia vlhkosť, a podľa toho potrebný čas korigovať. Osobitnú opatrnosť vyžadujú takzvané sekundové lepidlá, ktoré zatuhnú často skôr, než si stačíte očistiť prsty.

U nich dvojnásobne platí, že by ste mali mať všetko do detailu dopredu pripravené, predovšetkým prostriedok, ktorým sa sekundového lepidla zbavíte tam, kde ho nepotrebujete. V návode by také odporúčanie byť malo. Väčšinou je uvedený druh či konkrétny názov riedidla.

Po jeho aplikácii a uvedenej dobe nikdy neodtrhávajte prsty násilím, ale pomaly pod ne vsuňte tenký, ale nie ostrý predmet, napríklad tupú stranu príborového noža. Po odlepení pokožku umyte mydlom a ošetrite bežným krémom. Tieto lepidlá kupujte len od renomovaných výrobcov, a nie niekde pri stánku.

Pri lepení si v každom prípade musíte dať pozor na oči. Nezabúdajte tiež, že niektoré lepidlá patria k horľavinám a ich výpary navyše vyžadujú pravidelné vetranie. Lepidlá neuchovávajte v blízkosti potravín ani tam, kde by hrozilo ich vznietenie.

Čo sa hodí doma

Ak potrebujete raz začas niečo zlepiť, asi zamierite do špecializovaného obchodu a necháte si poradiť, aký druh lepidla je najvhodnejší. Doma ale môžete mať niekoľko bežných druhov lepidiel, ktoré použijete najčastejšie. Nevyberajte si veľké ekonomické balenie, pretože by ste lepidlo nemuseli spotrebovať.

O kancelárskom lepidle asi nie je potrebné sa podrobnejšie zmieňovať, snáď len to, že sa naozaj hodí len na papier. Veľmi užitočné je lepidlo disperzné. Je vodou riediteľné a skvele lepí papier aj drevo a väčšinu materiálov so savým povrchom. Jednoducho sa nanáša a po zatuhnutí (väčšinou po dvanástich hodinách) je bezfarebné. Môže však skrútiť väčšie tenké plochy.

Kontaktné chloroprénové lepidlá sa používajú predovšetkým na pružné spoje, lepia kožu, textil (vhodné sú aj na obuv) a plasty. Tie však s výnimkami, ktorými sú polyetylén, polystyrén, mäkčené PVC a polypropylén. Po nanesení sa nechá po určitú dobu zavädnúť.

Proces sprevádzajú charakteristické výpary, kvôli ktorým sa musíte postarať o vetranie. Rovnako tak by ste mali vetrať pri lepení rýchloschnúcimi vodostálymi lepidlami, ktorým sa súhrnne hovorí kanágóm. Hodí sa na valnú časť materiálov, ale predovšetkým na menších plochách. Používajú sa na papier, drevo, textil, kožu, porcelán, keramiku, nikdy na PVC a ďalšie plastické hmoty alebo gumu.

Dvojzložkové epoxidové lepidlá sú určené pre všetky bežné materiály (je nutné ale vybrať správny druh) aj pre výplne a drobné opravy. Sekundové lepidlá sa používajú všade tam, kde lepený spoj nemusí byť pružný a nebude extrémne namáhaný.

Existujú v univerzálnej (s vyššie uvedenou výhradou) alebo špeciálnej variante určenej napríklad na lepenie skla a iných materiálov s hladkými plochami. Už aj domáci majstri v poslednej dobe stále viac využívajú univerzálne montážne lepidlá, ktorým sa tiež hovorí „klince v tube“. Nahradzujú nielen tie, ale aj skrutky a hmoždinky v interiéri aj exteriéri.

Úplne samostatnou kategóriou sú lepidlá tavné, ku ktorých aplikácii potrebujete pištoľ. Tá je univerzálna, ale valčeky lepidla musia zložením zodpovedať materiálu, ktorý zlepujú. Výhodou je ľahké skladovanie a jednoduché použitie.

Čo k čomu patrí?

Na papier sa najlepšie hodia lepidlá disperzné, škrobové, kazeínové, glejové a PVAc (polyvinylacetát). Drevo spoľahlivo zlepíte z lepidlom PVAc, disperzným, močovinovým, epoxidovým alebo glejovým. Kovy zlepíme lepidlom epoxidovým, kontaktným chloroprénovým (výnimočne), kyanoakrylátovým alebo disperzným akrylatovým

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!