Čo bolo v minulosti bežné, dnes už vôbec nie je jednoduché. Naši predkovia si bežne stavali domy svojpomocne a náklady neboli zďaleka také vysoké, ako sú dnes.

Reklamy

V súčasnosti však okrem povolení potrebujete aj veľkú kopu peňazí a mnohí si neporadia bez hypotéky. Tento bývalý učiteľ umenia z Anglicka sa však rozhodol využiť svoju zručnosť a vyriešiť svoje bývanie naozaj originálnym, a mimoriadne lacným spôsobom. Vlastnoručne si ho postavil z hliny, ílu, dreva a slamy, pričom sa držal prastarého stavebného postupu. 

Ako to dokázal?

Michael rád pestoval rôzne rastliny a staral sa o záhradku. Vždy dával prednosť prírode a prírodným materiálom, pred tými umelými. A tak mu raz napadlo, že by mohol skúsiť postaviť si dom vlastnými rukami. Rozhodol sa využiť stavebný materiál, ktorý nestojí ani cent, pretože je ho dostatok všade okolo. Svoj sen čoskoro zhmotnil a dom naozaj postavil. 

Steny domu sú unikátnou zmesou slamy a bahna, pričom tento materiál má vynikajúce izolačné vlastnosti. Michael pri stavbe nepoužil ani jeden klinec a nepoužil ani žiaden elektrický nástroj. 

Podlahová krytina pochádza zo skládky, strecha je vyrobená zo zväzkov rákosia a originálne vymyslel aj okná, ktoré vytvoril pomocou čelných skiel z nákladných áut. 

Tento dom dokonale zhmotňuje jeho predstavu o ekologickom bývaní. Je postavený čisto z prírodných materiálov, ktoré sa v prírode bežne nachádzajú ako je bahno, hlina, íl, slama, rákosie, drevo a kameň, čiže nijakým spôsobom nezaťažuje prírodu.

Interiér domu

Keďže je dom čisto ekologický, nie je v ňom pochopiteľne zavedená elektrina. Na vykurovanie slúži priestranný krb, namiesto chladničky si Michael vykopal chladiacu jamu pred domom a vodu čerpá z neďalekého prameňa. 

Namiesto splachovacieho WC si postavil v záhrade suchý drevený záchod (kadibudku). Interiér domu je otvorený, čiže ho tvorí jedna súvislá miestnosť, ktorá je zároveň kuchyňou, jedálňou, obývačkou aj spálňou. Nechýba mu poschodová posteľ, sedačka, vlastnoručne vyrobené police. 

Na otázku, prečo sa do takéhoto projektu pustil, odpovedal: „Žijeme v spoločnosti, v ktorej pomaly nie je možné postaviť si vlastný dom bez hypotéky a tak sa stávame novodobými otrokmi. Veľa času strávime prácou len preto, aby sme boli schopní platiť účty. Chcel som ukázať, že to ide aj bez finančného zaťaženia.“ Stavba domu stála necelých 300 EUR.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!