Záhradníci varujú pred živým plotom z tují. Častá chyba slovenských a českých záhrad!

Pokiaľ máte malú záhradu, nerobte živý plot z tují. Tento spôsob ochrany pozemku pred nechcenými pohľadmi okoloidúcich je fádnosťou porovnateľným s betónom a záhradu opticky zmenší.

Reklamy

Pekne potrápiť by vás mohla už aj tá úplne prvá investícia do záhrady. Zbehne sa to rýchlo; stojíte na práve kúpenej parcele a pohľadom kopírujete jej obvod. Vzápätí už vedení potrebou oddeliť sa od okolia sadíte jednu tuju za druhou a ani netušíte, ako vás to raz zamrzí.

Život za stenou

Nepriehľadný plot nemusí byť vôbec zlý v prípade, že je záhrada dosť veľká. Obetiam typických developerských projektov však vysoká zelená stena ich vonkajší priestor opticky ešte zmenšuje.

Vžite sa do tých nešťastníkov skôr, než bude neskoro – predstavte si, ako na záhrade o veľkosti väčšieho kvetináča pozeráte do steny, ktorá síce nie je z tehál, ale tvoria ju tuje jednotvárne ako betón.

Kombinácia rôznych kríkov je riešenie

Ak ale trváte na sadení tují, doporučujeme ich vysádzať na pozemok o rozlohe 500 – 1000 m²? V prípade menšieho pozemku skôr ale uvažujte o kombinácií rôznych kríkov, ktoré vám vytvoria zaujímavú farebnú stenu. Veď pre živý plot sa hodí toľko rôznych drevín.

Ak teda na záhrade o malých rozmeroch predsa len vysadíme tuje, chybu tým úplne neurobíte, ak je kvôli farebnosti a premenlivosti nakombinujte s ďalšími druhmi. Voľbu tují, tejto stále zelenej dreviny opodstatňuje jej rýchly rast aj nízka cena.

Mohlo by vás zaujímať:

Manuál k perfektnému plotu

Založiť dobrý živý plot je akcia plná nástrah, vylámať zuby si na nej ale nemusíte, keď sa budete rozhodovať pekne poporiadku.

Predovšetkým, ten zdanlivo zložitý výber kríkov predurčuje šírka pomyselného pruhu po obvode parcely, ktorý ste ochotní obetovať zeleni. Je jasné, že na dvojmetrovom pruhu okolo domu vám nezostane nič iné, ako šetriť priestor drevinami, ktoré znesú strih do meter širokej živej steny.

Brečtan ako živý plot

Okrem tuje si nechá páčiť aj hrab alebo vtáčí zob. Zmierte sa ale s tým, že strihaním sa ochudobníte o kvety, takže o farebnosti ani premenlivosti nemôže byť reč, či už pre stenu zvolíte čokoľvek. Zase vám ale zostane viac priestoru na záhrade. Môžete okolo plotu vysádzať len brečtan, ten zaberie naozaj len úzky pruh pozemku. Je vždyzelený a existujú rôzne farebné varianty.

Ak živému plotu môžete venovať širší priestor, je to skvelé. Výhoda dva až tri metre širokého plotu je zas v tom, že je na neho pekný pohľad. Skoro ho nestriháme a on parádne mení farbu, môže kvitnúť aj niesť plody. Zvážte hlohyňu – tento bodliakový, stále zelený ker je na dotyk horší ako ostnatý drôt, pritom však ale pekne kvitne a ešte sa obaľuje červenými guľkami. Podobne ozdobené zostávajú až do zimy aj bršleny.

Zvážte aj profesionála

Ak ste podobu záhrady nezverili architektovi, prizvite k plotu po prvotnej súvahe aspoň záhradníka. Ten sa o svoje znalosti prírodných pomerov typu, že na tienistej severnej strane porastie najlepšie rododendron, zatiaľ čo zlatý dážď vyžaduje slnečnejšie miesta, podelí priamo podľa reálneho stavu vašej parcely. V tom ho ani Google nenahradí.

Poznať je pritom potrebné aj ďalšie nároky a parametre rastlín. Kto to podcení, na plot neporastú. Okrem vysádzania druhov, ktoré na danom mieste neprosperujú, majú laici sklon vsádzať ich príliš blízko alebo ďaleko od plotu a tiež ich rozsádzame príliš ďaleko od seba, takže v plot zrastú až po mnohých rokoch.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

2021-03-16T06:36:52+01:00Tags: , , , |

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top