Založeniu lúky treba venovať dostatok času aj práce. Ale akonáhle sa uchytí a rozvinie, je nenáročná a bezúdržbová.

Reklamy

Avšak keby ste ju nechali úplne bez starostlivosti, časom by lúkou byť prestala. Menej by kvitla a nakoniec by zarástla náletom drevín.

Lúku treba kosiť, najlepšie dvakrát ročne. Lenže čo bude so všetkými živými tvormi, pre ktorých je domovom? Kosa je nevyhnutná, ale môžete to vykonávať ohľaduplne, takže obyvatelia takmer žiadnu ujmu nepocítia.

Pokiaľ budete kosiť po častiach, nie naraz, obyvatelia sa jednoducho premiestnia na zatiaľ nepokosené časti. A než pokosíte posledný kúsok, bude už spočiatku pokosená časť dorastať.

Kúsok nechajte vždy nepokosený

Čím pestrejšia mozaika vznikne, tým lepšie. A kúsok nechajte nepokosený – suchá tráva, jeseňou do zlata vyfarbená, je vítaným zimným útočiskom pre množstvo užitočného hmyzu.

S obľubou v nej zimujú lienky, kráľovné čmeliakov, na ktorých úspešnom zimovaní závisí osud ďalších generácií, užitoční draví črevlíci, drabčíci aj škvóri. Zimu tu môžu prečkať vajíčka či kukly motýľov.

Vtáky v nej nájdu semená ako spestrenie jedálnička. Na jar, až sa drobotina prebudí, stačí ostrá kosa alebo kosák, a starý porast ľahko aj ohľaduplne pokosíte aj s novou rastúcou trávou.

Kedy kosiť?

Vhodný termín kosenia lúk závisí od polohy záhrady i počasia. Tá prvá prebieha obvykle na prelome júna a júla, druhá v septembri či októbri. Ak chcete byť maximálne ohľaduplní voči motýľom a ich húsenicam, začneme radšej skôr, už začiatkom júna, a potom až na jeseň, kedy stačí pokosiť časť lúky.

Čím kosiť?

Kosačky pre nízke trávniky sa na lúku nehodia, poslúžia jedine bubnové a lištové, vhodné na kosenie vysokej trávy. Avšak pokiaľ si chcete a môžete zacvičiť s kosou v ruke, budú vám nielen lúčne koníky neskonale vďačné.

Kosa je k živáčikom, ktorí v lúke prebývajú, samozrejme najohľaduplnejšie. Navyše priamo nabáda k toľko žiaducemu postupnému koseniu – keď vytiahnete kosačku, je trochu otravné pokosiť vždy len pár metrov. Kosa pritom nerámusí a nespotrebováva benzín ani elektrickú energiu.

Kosa ako zážitok aj posilňovňa

Kosenie orosenej rannej lúky je naskrz príjemným zážitkom a výborným cvičením na chrbát. Plynulosť rytmického pohybu upokojuje. Samozrejme si musíte osvojiť správnu techniku ​​a kosiť po malých kúskoch.

Pokiaľ bude pohyb vychádzať z nôh a zapojíte aj brušné svaly a celý trup, menej unavíte ruky. Zaberajte len malé sústa, ktoré dokážete ľahko a čisto podseknúť a neponáhľajte sa.

Podmienkou je samozrejme dobre naklepaná a nabrúsená kosa a násada, ktorá vám padne do ruky a vyhovuje vašej výške. Ďalej je potrebné strážiť, či sa uhol kosy a kosiska neroztvoril – potom by bolo kosenie namáhavejšie.

Kosu treba vrátiť do pôvodnej polohy a matky dotiahnuť. Pokiaľ je pre vás tento nástroj cudzí, oplatí sa vyhľadať niekoho, kto s ním vie zaobchádzať a je ochotný sa podeliť, alebo sa zúčastniť kurzu, kde sa tomuto tradičnému umeniu môžete naučiť.

Nasušte si vlastné seno

Pokosenú trávu z lúky vždy zhrabte, aby sa na nej nehromadili živiny. Prospievali by trávam na úkor kvetov. Tráva bez zrelých semien je skvelou prísadou do kompostu, hodí sa na mulčovanie okolo stromov a kríkov.

Môžete si nasušiť aj vlastné voňavé seno, či už pre domáce zvieratá vrátane morčiat a králikov, alebo ako mulč aj podstielku. Pozor, vydupaná lúka sa kosí horšie! Pokiaľ ňou chcete prechádzať, cestičky si presekajte.

Ako založiť kvetinovú lúku?

Ideálny čas na zakladanie lúky je jar. Pokiaľ odstránite trávnik a na miesto neho podľa návodu vysejete vybranú zmes lúčneho osiva, dočkáte sa peknej lúky až budúci rok a vyvíjať do krásy sa bude ešte v ďalších rokoch.

Pokiaľ je pôda pod trávnikom zhutnená, premiešajte ju s pieskom – na malej ploche a pri dostatku síl pomocou rycích vidlíc, na väčšiu pomocou rotavátora.

Živín lúčne kvety príliš nepotrebujú, ale ak zvolíte zmes preferujúcu výživnejšiu pôdu, môžete pridať aj trochu kompostu. Trávnik, pod ktorým je priepustná pôda, je možné na lúku premeniť aj postupne – najmä ak sú v ňom zastúpené nielen trávy, ale aj kvety, napríklad sedmokrásky, riešnice, zbehovce, hluchavky či ďateliny.

Trávnik v tom prípade sekajte menej často, nehnojte ho a nezalievajte. A ak si prajete pravú, vysokú kvitnúcu lúku, lúčne kvety sa oplatí predpestovať a do premieňaného trávnika ich postupne vysádzať.

Výsev je menej vhodný, semená sa v hustom poraste uchytia len občas – avšak vysievať môžete na odkryté plôšky pôdy. Vyrastená lúka zavlažovanie nepotrebuje, ale presadené mladé rastlinky a vzchádzajúce výsevy jemne zavlažujte, pokiaľ pravidelne neprší.

Extra tip

Na jeseň môžete do lúky vysadiť nenáročné cibuľoviny, ako sú šafrany, narcisy a rebčíky kockované. Postarajú sa o krásnu jar a uvítajú prvých čmeliakov s ponukou na jedenie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!