Fakt, že naši predkovia nepoznali antibiotiká rozhodne neznamená, že by nemali o možnej liečbe mnohých chorôb obdivuhodné znalosti. Navyše dokázali dokonale využiť prírodné liečivá, akými bola napríklad doslova kúzelná Baldova masť.

Reklamy

Dnes dobre poznáme účinky antibiotík, vieme, ktorí pôvodcovia majú na svedomí aké choroby, a môžeme tak celkom ľahko vyliečiť aj choroby, s ktorými by sme si ešte pred sto rokmi neporadili.

Nie je ale pravdou, že by pred objavom antibiotík, z ktorých ako prvý prišiel v roku 1928 vďaka Alexandrovi Flemingovi na svet penicilín, nikto netušil, ako si s niektorými zdavotnými problémami poradiť.

Dobre sa totiž vedelo o kúzelných účinkoch cesnaku a ďalších prírodných zložkách, najmä v prípade napadnutia tela infekciami.

Bald's Leechbook priniesol veľké prekvapenia

Práve cesnak tiež hral hlavnú úlohu v nedávno objavenom recepte na takzvanú Baldovu masť. O čo pred dávnymi rokmi vlastne išlo? O Baldovej (očnej) masti sa zmieňuje rukopis nazvaný Bald's Leechbook, známy tiež ako Medicinale Anglicum.

Bald's Leechbook je jedným z najstarších známych lekárskych textov napísaných v anglickom jazyku. Tento stredoveký manuskript pochádza približne z 9. storočia a je považovaný za významný zdroj informácií o stredovekej anglosaskej medicíne.

Jeho jediný zachovaný rukopis je teraz uchovaný v londýnskej Britskej knižnici a nájsť ho môžeme aj na webe. Okrem mnohých ďalších receptov a okrem iného aj pravdepodobne prvé popísané plastické operácie na svete – išlo o úpravu pery a poschodia po rázštepe – tu nájdeme aj recept práve na spomínanú antibiotickú masť.

Predtým to musel byť zázrak

Baldova masť je unikátna v tom, koľko znalostí museli naši predkovia získať a prepojiť, aby dokázali namiešať skutočne účinný prostriedok proti infekciám.

V stredoveku pritom museli byť takéto ochorenia časté vzhľadom na spôsob života a ťažkú ​​každodennú prácu, kde o poranení určite nebola núdza. Ani hygiena a povedomie o jej dôležitosti rozhodne neboli na nijako vysokej úrovni, a tak sa Baldova masť musela hodiť veľmi často.

Pôsobila totiž, ako potvrdili dnešní vedci, najmä proti takzvanému zlatému stafylokokovi, ktorý má na svedomí mnoho typov infekcií.

Dokonale vyvážená zmes

Kúzelné stredoveké mazanie obsahuje hlavne rozotretý cesnak, a potom aj kravskú žlč, víno a pór alebo cibuľu. Vzhľadom na starodávny jazyk, v ktorom je kniha spísaná, nemožno presne určiť, čo mali dávni liečitelia v prípade dvoch posledne menovaných ingrediencií na mysli.

Dnešní vedci ale spísaný recept vyskúšali a nestačili sa čudovať. Aj keď je cesnak sám o sebe veľmi dobrým antibiotikom, sám o sebe toho v žiadnom prípade nezvládne toľko, ako keď sa stane súčasťou tejto masti. Rovnako tak je to aj s ostatnými prídavkami.

Potrebovali aj špeciálnu nádobu

Môžeme si len predstavovať, akým spôsobom vtedajší lekári k receptu na Baldovu očnú masť došli, navyše ak si prečítame aj opis jej prípravy. Cesnak s vínom, žlčou a pravdepodobne cibuľou, sa musel deväť dní lúhovať.

Lenže aj to malo svoje pravidlá. Nádoba, v ktorej všetko viac ako týždeň odpočívalo, mala byť podľa návodu medená. Môže sa nám zdať, že je jedno, z akého materiálu bola vyrobená, ale nie je to pravda.

Naši predkovia totiž museli dobre vedieť, že práve v medi sa im budúca kúzelná masť „nepokazí“. Ako je to možné? Meď nedovoľuje množenie baktérií, ktoré by mohli prípravok vopred znehodnotiť.

Vrátime sa k prírode?

My, ako súčasní ľudia, ktorí sa tak radi honosíme svojou vzdelanosťou a vedomosťami, sa musíme skloniť pred múdrosťou a znalosťami našich predkov, ktorí sa zlomkami našich možností dokázali takmer nemožné.

A kto vie – možno príde čoskoro doba, kedy si budeme zapálené rany znovu mazať Baldovou masťou ako vynikajúcim prírodným liečivým prostriedkom.

Zvlášť vo chvíľach, keď mikroorganizmy začínajú antibiotikám privykať a mnohé sú na ich pôsobenie stále odolnejšie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!