Tiež máte v poslednej dobe doma veľkú spotrebu vajec? Všetci pečieme o sto šesť, a ak nám po dvore nebehajú sliepky, ktoré rozdrvené škrupiny rady vyzobú, končia škrupiny aj obaly od vajec v odpadkovom koši.

Reklamy

Pritom ich môžeme skvele využiť na veľkonočné dekorácie. Máme tu pre vás pár nápadov. Na to, aby sme škrupiny využili na tvorenie, by sme mali myslieť už pri samotnom varení. Vajíčka sa totiž musí rozbiť, alebo inak otvoriť, šikovne.

Ak budete potrebovať obyčajné polovičky škrupín alebo vám budú stačiť aj malé úlomky, je to jednoduché. Možno si ale budete chcieť zo škrupín vytvoriť malú vázičku. Čo potom?

Vajíčko na užšej špičke opatrne niekoľkokrát prepichnite špendlíkom, a potom, opäť špendlíkom, pomaly odlupovať kúsky škrupiny, kým nemáte dostatočne veľký otvor. Bielok so žĺtkom opatrne premiešajte. Po rozmiešaní už sa dá jednoducho vyliať do hrnčeka a využiť napríklad na chutnú praženičku.

Inokedy zase potrebujete otvor z boku. Postupujte úplne rovnako. Škrupinu prepichajte, úlomky škrupiny odstráňte a obsah premiešajte. Ak potrebujete otvor do škrupiny pekne čistý, bez úlomkov a vnútornej blanky, použite pinzetu a opatrne zvyšky odstráňte.

Kukane s prepeličími vajíčkami

Škrupinky z boku opatrne prepichnite a vytvorte otvor, presne podľa predchádzajúceho návodu. Dovnútra vložte kúsok drevitej vlny a malé prepeličie vajíčko, ktoré nájdete v takmer každom obchode väčšinou hneď vedľa vajec slepačích.

Zavesené vázičky

Vytvoriť takéto malé skvosty bude vyžadovať trochu šikovnosti, a predovšetkým kvalitné náradie. Potrebujete totiž malú hobby vŕtačku. Môžete to skúsiť opäť sa špendlíkom, ale to sa len málokedy podarí.

Kvetináčiky pre malé sukulenty

Vytvoriť zo škrupín malé kvetináčiky už viete, tak do nich nasypte trochu substrátu pre kaktusy a sukulenty a zasaďte rastlinky. Výhoda sukulentov je predovšetkým v tom, že pomaly rastú, a dekorácia vám tak vydrží dlho pekná.

Dekorácie na stôl

Chystáte na veľkonočný pondelok sviatočný obed? Potom vytvorte aj celkom maličké vázičky zo škrupín s kvetinami a ozdobte nimi prestretý stôl. Zdá sa to ako malý detail, ale krásny, nie?

Sviatočné mini záhradky

Vysaďte do polovičky škrupiny napríklad žeruchu a vytvorte nádhernú jarnú dekoráciu. Len si musíte spomenúť včas a semienka niekoľko dní pred Veľkou nocou vysiať. Ako výplň škrupiny postačí navlhčená vata, semienka nepotrebujú zeminu.

Asi päť dní pred veľkonočnými sviatkami môžete do škrupín vysiať aj obilie.

Jarná záhradka

Polovičky škrupín, usadené späť do krabičky na vajíčka, naplňte substrátom a vysaďte do nich drobné jarné kvety. Skvelé budú sedmokrásky aj fialky. Väčšie kvety, ktoré už touto dobou nájdete vonku, môžete do škrupín naaranžovať ako do vázičiek.

Veľkonočné sviečky

Polovičky škrupín môžete využiť aj na výrobu roztomilých sviečok. Nalejte do nich vo vodnom kúpeli rozpustené zvyšky vosku. A nezabudnite na knôt!

Vence na dvere aj na stenu

Vyfúknuté vajíčka a kúsky škrupín využite aj na výrobu veľkonočných vencov. Škrupinky budú vyzerať skvele v prírodnej farbe, ale aj pestro farebné.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!