Silná, pekná a zdravá sadenica je základom pre budúce produktívne úrody. Aby ich pestovali presne, je potrebné ich zasiať a preniesť na zem v správnom čase.

Reklamy

Okrem presných výpočtov vhodných dátumov by ste mali vziať do úvahy aj podmienky, v ktorých sa sadenice vyvinú v správnu formu na domácom parapete.

Stojí za to pozrieť sa na vhodné pestovateľské podmienky, dôležité najmä pre zdravie a správnu štruktúru sadeníc.

Predídete tak javu, ktorý je pre mnohých záhradkárov skutočnou nočnou morou: vytrhnutím, vybehnutím alebo premnožením sadeničkám paradajok.

Odstránenie fólie a osvetlenia po vyklíčení sadeníc paradajok

Pre klíčenie je veľmi dôležité v správnom čase odstrániť fóliu, ktorá zakrýva výsevné lôžko. Fólia vytvára špecifickú mikroklímu a umožňuje lepšie zadržiavanie vlhkosti. Je však potrebný len vo fáze klíčenia semien.

Toto sa musí vykonať ihneď po vyklíčení, keď sú klíčky 1-2 cm. Vtedy potrebujú aj okamžité osvetlenie. Vzhľadom na to, že prvých 30 dní po vzídení potrebujú sadenice 14-16 hodín svetla denne. Dopyt sa potom zníži na 12 hodín. Príliš skoro zasiate sadenice treba doplniť svetlom.

Kolísanie teploty v mieste, kde sa skladujú sadenice paradajok

Druhou veľmi dôležitou otázkou, ktorá je často prehliadaná, je zníženie teploty o 5 stupňov po vzídení na 3-4 dni a následné obnovenie predchádzajúcich hodnôt.

To mierne preruší vzostupnú hybnosť. Sadenice budú pomalšie rásť, vybudujú si pevnejšiu, pevnejšiu a kompaktnejšiu prízemnú časť a dobre vyvinú koreňovú časť.

vlhkosti. Je však potrebný len vo fáze klíčenia semien.

Ďalším dôležitým bodom je rozdiel teplôt vzduchu počas dňa a v noci. Nemalo by presiahnuť 3-5 stupňov. Väčšie výkyvy prispejú k oslabeniu sadeníc. Ak sú vystavené príliš veľkému stresu, reagujú zakrpateným vývojom. Takéto podmienky tiež podporujú vývoj patogénov.

Prehĺbenie pri presádzaní sadeníc

A posledná vec, ktorá je dôležitá vo fáze presádzania do väčších kvetináčov. Pri premiestňovaní sadenice „prehlbujeme“ zasadením do pôdy približne do polovice stonky pod prvý klíčny list. A trpasličie odrody až do prvého kotyledonu.

Toto sú jednoduché pravidlá, ktoré vám pomôžu vypestovať zdravé a silné sadenice paradajok. A práve tie poskytujú možnosť získať najlepšie výnosy.

,

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!