Poslúžia ako dekorácia, nahradia nudnú zámkovú dlažbu, oživia každý kút záhrady. Kamene sa často povaľujú tam, kde ich mať nechceme, zostanú nám po výstavbe a tak ďalej. Dajte im druhú šancu a premeňte ich na skutočnú ozdobu záhrady.

Reklamy

Pozrite si nádherné záhradné nápady, kde sú kamene rovnako dôležité ako rastliny. Nielenže nimi vydláždite cestičky, zároveň z nich urobíte skulptúry alebo svietniky. Vznikne vám tak malý prales s divoko rastúcimi kvetinami, ktoré sa derú na svetlo medzi kameňmi.

Cestičky z kameňov

Zdalo by sa, že základom je vybrať správne kamene. To platí, ale len ak chcete cestičku z nášľapných kameňov, ktoré musia byť dostatočne veľké a ploché. Ak však dláždite celú plochu cesty, toto pravidlo neplatí. Môžete použiť totiž skoro všetky kamene a ešte ich navyše pekne nakombinovať so starými tehlami … Len sa musíte zmieriť s tým, že cestička nebude práve rovná. Za odmenu pekne splynie so záhradou a medzi kameňmi vyrašia rastliny.

Dekorácie zo zaujímavých kameňov

Ak sa vám podarí zohnať kamene zaujímavých tvarov, nechajte ich vyniknúť. Vytvorte menhiry, na ktoré položíte veľké kamienky. Záhrada hneď vyzerá zaujímavejšie a do budúcnosti môžu menhiry poslúžiť ako opora pre popínavé rastliny!

Kamene namiesto trávy

Ak ste majiteľom psa, ktorý v určitých miestach, napríklad pri plote, nedovolí tráve, aby pokryla pôdu, sa kamene ukázali ako skvelé riešenie. Esteticky trávu nahradili. Pes tak môže behať, kadiaľ sa mu zachce, bez toho aby zničil trávnik.

Kamene tiež nahradili upadajúci trávnik pod stromami a v tienistých miestach. Miesto zeleni tak neuberajú, skôr ju zastupujú v miestach, kde by sa jej aj tak nedarilo. Medzi kamene navyše môžu prerásť odolné rastliny, ktoré sa vyžívajú v tienistých miestach, ako sú paprade.

Bezúdržbová záhrada

Zatiaľ čo napríklad u zámkovej dlažby musíme burinu vytrhávať, kameňom skôr pridáva na kráse. Vzniká tak zdanlivo zanedbaná, ale krásna záhrada, o ktorú nie je potrebné sa toľko starať. Rastliny začnú žiť vlastným životom a prispôsobia sa kameňom.

Inšpirujte sa

Inšpirujte sa aj ďalšími skvelými nápadmi, ako sa pohrať s kameňmi v záhrade. Určite si vyberiete a možno už na jar začnete s prestavbou.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com