Viete, ako správne ZALIEVAŤ SADENICE vo všetkých fázach vývoja, od semien až po „dospelé“ sadenice
Zdieľať článok na socialných sieťach
Sadenice zeleniny a kvetov sú veľmi jemné a ľahko sa poškodia aj polievaním. Aby sme si ich takto nepoškodili, je potrebné dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel.
Ako správne zalievať sadenice vo všetkých fázach vývoja?
Polievanie sadeníc sa líši od zalievania izbových rastlín! Ako neublížiť sadeniciam v ranom štádiu a pestovať ich zdravé a silné?
Zálievka počas sejby na sypký substrát a rašelinové tablety?
Začnime tým, že semená možno vysievať dvoma spôsobmi: do nádob na sadenice priamo na substrát a do rašelinových tabliet.
Výsev semien na substrát
Ak máte veľké semená, napríklad uhorky, tekvice, kobea, plamienok, adenium atď., nie sú s výsevom žiadne problémy, pretože semená je možné vysiať naraz do jednotlivých kvetináčov, priehradiek alebo spoločnej nádoby pri dodržaní potrebnej vzdialenosti.
Ale ak sú semená malé, ako pri petúnií, potom sa prvá klasická zálievka odloží, kým sa semenáčiky nevynoria, najlepšie až do objavenia sa prvých dvoch pravých listov.
Preto pri výseve postupujeme nasledovne: nezalievame semienka , ale pôdu pred výsevom semien . Zeminu (predtým dobre premiešajte s vermikulitom, perlitom alebo hydrogélom) nasypte do nádoby na sadenice a zalejte. Silno zvlhčíme, ale nesmie nám vzniknúť malý močiar.
Drobné semienka opatrne rozložíme na povrch pôdy. Potom malé semená zasypte zeminou/vermikulitom alebo čistým pieskom. Povrch navlhčíme rozprašovačom a prikryjeme fóliou, sklom alebo priehľadným plastom.
Veľké semená rozmiestnite jedno po druhom a zľahka ich zatlačte do zeme a zakryte.
Kryt odstránime až po objavení sa sadeníc, ale denne vetrajte a odvádzajte kondenzát.
Ďalšie zalievanie až do vzniku sadeníc je približne rovnaké:
Prvá metóda spočíva v zalievaní z postrekovača (prúd by nemal byť silný, inak sa semená zmiešajú so zemou.
Druhý spôsob je jemným prúdom cez špachtľu alebo lyžicu.
Po vzídení sadeníc
Je vhodné zalievať z kanvy s dlhým a tenkým výtokom. Pri polievaní sa snažíme stonku alebo koreň mladej sadenice nezaliať, ale navlhčiť pôdu okolo nej, napr. naliať vodu na okraj nádoby.
Ak nemáme, zoberieme malú plastovú fľašu s vodou, do uzáveru urobíme otvor na tenký pramienok. Sila prúdu sa nastavuje stlačením fľaše.
Keďže v nádobe na osivo je málo pôdy a spravidla chýba drenážna vrstva, sadenice si vyžadujú oveľa viac pozornosti ako izbové rastliny.
Vyžaduje sa denné monitorovanie vlhkosti pôdy. Studená a nadmerná vlhkosť je 100% koreňová hniloba a čierna noha v semenákoch. Sucho a teplo z radiátorov zase znamená úhyn rastlinky z vysychnutia. Zvlášť starostlivo sa musí sledovať rovnováha teploty a vlhkosti.
Výsev a zalievanie sadeníc pri pestovaní na rašelinových tabletách
Rašelinové tablety sú dobré, pretože okrem rašeliny obsahujú prísady, ktoré zabraňujú rozvoju čiernej nohy a podporujú lepšie klíčenie semien.
Pred výsevom semien namočíme tablety rašeliny do vody.
Hneď ako napučia, sceďte prebytočnú vodu, vložte semienko dovnútra.
Semená jemne posypte rašelinou alebo pieskom/zemou/vermikulitom.
Prikryjeme sklom, fóliou alebo priehľadným plastovým vekom.
Podobne ako pri sejbe do sypkého substrátu: každý deň kontrolujeme vlhkosť tabliet a podľa potreby dolievame. Rašelinové kotúče je možné zalievať zhora: opatrne, jemným prúdom vody.
V skorých štádiách vývoja sadeníc je najlepšie ich zalievať lyžicou! Naberte vodu z pohára alebo misky na lyžicu a nalejte ju na tabletu.
Polievanie a prihnojovanie zrelých sadeníc
Dospelé sadenice staršie ako 2-3 týždne je možné zalievať z bežnej krhly alebo fľaše s vodou.
Teraz platí len jedno pravidlo: zalievajte iba teplou vodou (dažďovou, prevarenou alebo usadenou) a neprelievajte.
Je lepšie polievať menej a častejšie ako prelievať a potom presušiť. Mladé sadenice sú na takéto zmeny ešte slabé. Ale keď dosiahnu viac ako 1,5-2 mesiacov, budú schopné vydržať mierne preliatie alebo vyschnutie.
S prihnojovaním sadeníc môžete začať, keď budú mať približne mesiac. Sadenice hnojíme raz za 10-14 dní tekutými hnojivami.
Najlepšie je striedať polievanie tekutými hnojivami s listovým hnojením.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!