Vďaka týmto šupkám sa mi konečne podarilo zaspať. Stačila mi jedna noc na skúšku a konečne viem čo potrebujem

Publikované: 13 októbra 2024Prečítané: 55Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Na radu kamarátky som skúsila niečo nové. Trvalo to len jednu noc, kým som jej zavolala a povedala „Ďakujem“! Našla som liek na dobrý spánok.

Roky som trpela nespavosťou, neschopnosťou poriadne zaspať, nočným hádzaním sa a ranným vstávaním nielen s bolesťou hlavy, ale aj s opuchmi, stuhnutým krkom a napätými ramenami.

Skúšala som všetko: meniť matrace, brať doplnky stravy, ktoré mi pomohli lepšie spať, brať vitamíny a bylinky. Účinky boli buď dočasné, alebo sa nedostavili.

Dostala som sa do bodu, kedy sa mi už len z tej myšlienky chcelo plakať a zaspať. Únava mi zachvátila celé telo, čo sa prejavilo zlým fungovaním cez deň a v noci začala opäť podráždenosť.

Jedného dňa som sa na návšteve u priateľky sťažovala na stuhnutý krk a vážne poruchy spánku. Prekvapilo, keď som počula, že s týmto problémom bojovala aj ona predtým! Priniesla mi... vankúš.

  • Ukázalo sa, že to nebol obyčajný vankúš, ale bol naplnený prírodnou pohánkou.

Prečo by ste mali spať na vankúši naplnenom pohánkovými šupkami?

Rozhodol som sa o tom zistiť viac. Ťažký prskajúci vankúš naplnený pohánkovými alebo špaldovými šupkami je nielen pohodlný, ale má aj mnoho zdravotných výhod:

  • inhibuje rast škodlivých baktérií
  • poskytuje dostatočnú oporu krku a zátylku
  • má protizápalový účinok
  • kontroluje teplotu
  • priedušná štruktúra
  • obmedzuje tvorbu roztočov, čo je prospešné pre alergikov.

Je pohánkový vankúš pohodlný?

Tento vankúš je oveľa ťažší ako tradičný. Pri každom pohybe je počuť jemné syčanie zŕn padajúcich dovnútra, čo je mimoriadne upokojujúce a uvoľňujúce.

Polohovanie hlavy už nebol problém. Opierka krku bola pre mňa akurát, poskytla mi dokonalú polohu, aby som ihneď zaspala.

Prekvapilo ma, aká odlišná bola skúsenosť s prírodným vankúšom ako s vankúšmi z obchodu... . Rada spím na bruchu, preto bolo pre mňa výzvou prispôsobiť si predchádzajúce vankúše svojim potrebám.

A tu? Nulový problém! Keď som pod ním držal ruku, šupky sa po jeho stranách rozprestreli, akoby boli v súlade s mojimi očakávaniami.

Doma mám páperové, polyesterové a takzvané ortopedické vankúše. Žiadny z nich mi neposkytol toľko pohodlia ako pohánka. Už po pár nociach spánku moje problémy so zaspávaním zmizli a bolesti krku zmizli.

Odkedy ho mám, beriem si ho so sebou aj na cesty, pretože si neviem predstaviť spať na inom vankúši.

Dá sa pohánkový vankúš prať?

Starostlivosť o prírodné materiály môže byť často výzvou. Ako prať voľný, prirodzene naplnený vankúš? Ukázalo sa, že to nie je možné, ale ani to nie je potrebné. Pohánkové šupky sú antibakteriálne a nezadržiavajú vlhkosť.

  • Pohánkový vankúš nepodporuje ani rozvoj roztočov, preto je potrebné pravidelne meniť a prať len obliečku na vankúš. Obliečku na vankúš dávam do mrazničky raz za mesiac, najmä ak mám nádchu, aby som zahubila mikróby.

Kontraindikácie spánku na pohánkovom vankúši

Napriek maximálnemu úsiliu som nenašla žiadne kontraindikácie používania prírodného vankúša. Odporúča sa pre všetky vekové kategórie a dokáže sa prispôsobiť spánku v akejkoľvek polohe, dokonca aj v spánku na bruchu.

Skvele poslúži pre tých, ktorí sa v noci prehadzujú a často menia polohu, pretože pri každom pohybe sa granule rozložia na rôzne strany, aby krčnej chrbtici vždy poskytli dostatočnú oporu.

Pohánkové šupky nespôsobujú alergické reakcie, preto sú bezpečné aj pre citlivých ľudí. Ak chcete nastaviť tvrdosť vankúša podľa svojich predstáv, jednoducho vankúš otvorte (zvyčajne majú zips) a vhoďte doň niekoľko hrstí výplne, aby ste zmenili tuhosť a výšku.

Ako často by sa mal prírodný vankúš meniť?

Pohánkový vankúš je potrebné občas obnoviť, pretože škrupiny sa počas používania drolia.

  • Pre zaistenie pohodlia a mnohých zdravotných výhod by sa vankúš alebo jeho náplň mali každé 2-3 roky vymeniť za čerstvú.

Obstarávacia cena nového pohánkového vankúša začína od 10 eur. Môžete si ho však vyrobiť sami – stačí si kúpiť pohánkové šupky.

Vychádzajú asi 3 eurá za kilogram. V porovnaní s tradičnými vankúšmi, ktoré treba každých pár mesiacov vymeniť a ktoré sa pri praní nepríjemne hrudkujú, sa to zdá oveľa rozumnejšie a ekonomickejšie.

Nehovoriac o ekologickom probléme. Umelá výplň polyesterových vankúšov sa rozkladá desiatky rokov a predstavuje hrozbu pre životné prostredie.

Prírodné, drvené pohánkové šupky sú však úplne organické a nepredstavujú žiadnu hrozbu pre ekosystém.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!