Každý, kto má v záhradke paradajky, chce, aby bola úroda čo najlepšia. Kvalitu vašich paradajok ovplyvníte už obdobím, kedy ich vysadíte.

Reklamy

Ak ste milovníkmi domácich paradajok, určite chcete, aby bola úroda čo najkvalitnejšia. A ak ich dokonca pestujete, alebo ich plánujete pestovať vo vašej záhradke, ste o krok bližšie k úspechu.

Všeobecne sa vie, že vlastnoručne vypestovaná zelenina má oveľa vyššiu kvalitu ako paradajky kupované v supermarkete.

Je to tiež záruka, že vaše paradajky nebudú nijako chemicky spracovávané a podobne. Pokiaľ ale chcete mať najlepší zber, je dôležité vedieť, kedy paradajky vysadiť.

Kedy vysievať paradajky

Paradajkám sa najlepšie darí v letnom teple a od mrazu sa začnú scvrkávať. Najlepším riešením, pokiaľ chcete veľkú a kvalitnú úrodu, je však s pestovaním začať vo vnútri, v teple domova, či v skleníku.

Väčšinu semien môžete začať pestovať zhruba 6 týždňov pred poslednými mrazmi, ale pokiaľ chcete začať v ten najlepší možný deň, ideálne je sa pozrieť na balíček so semenami.

Než vysadíte sadenice vonku, mali by ste ich najprv aspoň týždeň otužovať. Týmto spôsobom si sadenice postupne zvyknú na slnko a vánok, než ich nadobro vonku vysadíte.

Prvé dva dni paradajky dajte na tienisté a suché miesto, kde budú mať šancu sa aklimatizovať. Potom ich postupne vystavujte viac a viac svetlu. Dôležité je, aby ste paradajky zalievali podľa potreby.

Presun na záhradu

Akonáhle bude vaša záhrada pripravená po posledných mrazoch, a kedy bude vaša pôda dobre odvodnená a zahriata, môžete paradajky smelo z kvetináča presadiť do vašej záhradky.

Posledné mrazy dopadajú niekedy ešte na jar, takže sa paradajky väčšinou presádzajú do záhrady niekedy od polovice mája.

Aj napriek tomu je najideálnejším spôsobom pozrieť sa na predpoveď počasia, a podľa tej presun paradajok na záhradu zorganizovať. Niekedy sa totiž môže stať, že je týždeň slnka, teplo a pekne, a zrazu sa z ničoho nič objaví chladný vietor a mráz sa opäť vráti. V tomto je hold príroda nevyspytateľná.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!