Už viem odkiaľ pochádzajú malé mušky na ovocí aj na kvetoch. Ako sa ich jednoducho ZBAVIŤ?
Zdieľať článok na socialných sieťach
Keď sa povie mucha, hneď sa vám vybaví všetko to nepríjemné. Bzučanie, štípanie a otravovanie. Už viem ako na ne! Takto sa ich zbavíte aj vy!
Dnes si povieme niečo o veľmi maličkých muškách, ktorých prítomnosť u vás doma nieje o nič príjemnejšia a čo je najhoršie, objavia sa z ničoho nič. Čo sú zač a ako sa ich zbaviť?
Drozofila obyčajná (ovocná alebo vinná muška)
Každý sa s nimi niekedy stretol. Nejako sa zrazu objavia v kuchyni a potom je ich celý roj. Stačí, ak necháte na stole otvorený téglik od džemu, prázdny pohár od kompótu alebo zabudnete na rozkrojené jablko.
Ovocná muška – drobná muška dlhá niekoľko milimetrov. Jej telo je žltohnedé s tenkými priečnymi čiernymi pásikmi a jej oči sú veľké jasne červené.
Živí sa rastlinnou šťavou alebo hnijúcimi rastlinnými zvyškami a kladie tam vajíčka (niekoľko desiatok naraz a niekoľko stoviek počas svojho života). Larvy múch sa vyliahnu z plôdika po 24 hodinách, počas ktorých sa živia mikroorganizmami, ktoré rozkladajú plody, ako aj látkami obsiahnutými v samotnom ovocí.
Po ďalších 10 dňoch máme nového pohlavne dospelého hmyzu, pripraveného na ďalšie rozmnožovanie (a prijímanie potravy).
Odkiaľ pochádzajú ovocné mušky v byte?
Pri hľadaní potravy môže malá ovocná muška preletieť viac ako 10 km bez pristátia! Takže môže priletieť cez otvorené okno, prilákaná ovocnou vôňou.
Taktiež ovocie a zelenina prinesené z trhu, záhrady alebo obchodu už môžu byť infikované larvami hmyzu alebo vajíčkami, najmä ak má ovocie už zhnité alebo poškodené miesta.
Faktory podporujúce výskyt plodov sú vlhkosť, prítomnosť potravy a teplota okolo 25 °C.
Ako sa zbaviť ovocných mušiek?
Je zrejmé, že siete proti komárom nie sú pre takéto bábätká prekážkou a otázne riešenie je aj šírenie insekticídov po kuchyni.
Preto bude lepšie starostlivo sledovať čistotu, navyše podporovanú prírodnými odstrašujúcimi látkami – vôňami levandule, mäty, bazalky, klinčekov, vavrínu, citrónovej trávy (tieto rastliny môžu byť vysadené v kvetináčoch na parapete, listy v ľanových vrecúškach v kuchyni alebo si kúpte aromatické oleje s príslušnou arómou.).
Drozofila tiež nemá rád arómu gáfru, ktorý sa dá zohriať na panvici a „vydymiť“ miestnosť dymom.
Ak je votrelcov priveľa, pripravte pre nich pasce, v ktorých je nainštalovaný papierový kužeľ. Ako návnadu použite jablčný ocot, pivo alebo kúsky zhnitého ovocia.
Smútivka šípová
V pôde s izbovými rastlinami, ako aj v nádobách so sadenicami kvetinových a zeleninových rastlín sa k nám môže dostať ďalší drobný hmyz, pôdna muška (niekedy nazývaná aj kvetinová muška).
Je to miniatúrna muška, ktorej dĺžka nepresahuje 6 mm. Je to tmavý hmyz s dlhými fúzmi a dlhými nohami. Ich larvy sú ešte menšie a vyzerajú ako ľahké, drobné, beznohé, priehľadné „červíky“ s čiernou „hlavičkou“ na povrchu pôdy.
Dospelý hmyz sa vôbec nekŕmi, jeho ústny aparát je redukovaný, ale larvy sa živia rozkladajúcimi sa rastlinnými zvyškami alebo tkanivom živých rastlín (niektoré môžu poškodiť iba korene a iné časti nad zemou).
Prítomnosť lariev na vnútorných odrezkoch alebo kvetoch sa dá zistiť vizuálne sledovaním „ohryzených“ stôp v listoch a stonkách.
Keď mladé rastliny začnú bezdôvodne vädnúť, stojí za to skontrolovať pôdu, v ktorej rastú, na larvy.
Smútivky sa dostávajú do nádob s rastlinami, prípadne so zeminou, ktorá nebola pred sejbou a výsadbou dezinfikovaná, alebo na korene dovezených rastlín, alebo keď do nej nakladú vajíčka dospelé samice, ktoré sú už vyvinuté a sú v izbe.
Rozmnožujú sa mimoriadne rýchlo (larva sa vyliahne z vajíčka za niekoľko dní), jedna samička dokáže za svoj krátky život vyprodukovať viac ako 200 vajíčok a niektoré druhy strávia aj dve generácie ročne.
Faktory podporujúce existenciu a rozmnožovanie pôdnych múch sú nadmerné zalievanie a zahusťovanie výsadieb, ako aj prítomnosť rozpadajúcich sa rastlinných zvyškov v nádobách s rastlinami.
Ako sa ich zbavíte?
Larvy netolerujú vysychanie pôdy, takže v prvom rade je potrebné upraviť plán zavlažovania (zalievať iba vtedy, keď vrchná vrstva pôdy vyschne).
Dôležitým faktorom, ktorý zabráni výskytu pôdnej muchy v byte, je správna dezinfekcia pôdy pre izbové kvety a sadenice (naparenie, kalcinácia, pridanie roztoku manganistanu draselného) pred siatím a výsadbou.
Mali by ste sa tiež vyhnúť používaniu pôdy s veľkým množstvom nerozložených rastlinných zložiek v domácnosti a kŕmeniu rastlín hnojivami obsahujúcimi rastlinné zložky.
Ak už pôdne muchy navštívili kvetináč, môžete sa ich pokúsiť zbaviť dvoma spôsobmi:
Vymeňte celú vrchnú vrstvu zeminy do hĺbky 3-4 cm, pričom do novej zeminy pridajte kokosový substrát (lignocel) alebo popol.
Pôdu dezinfikujte roztokom systémového insekticídu podľa návodu na obale alebo svetloružovým roztokom manganistanu draselného.
Obľúbeným spôsobom proti pôdnym muchám je umiestnenie zápaliek so sírovou stranou do zeme alebo olúpaných strúčikov cesnaku. Môžu sa použiť aj špeciálne lepiace pásky.
Tieto opatrenia však majú obmedzenú účinnosť, netrvajú dlho a nepomáhajú pri masovej invázii.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!