Naše telo je dobre vyvinutý systém, v ktorom má zásadný význam rovnováha všetkých prvkov. Každý komponent je nenahraditeľný a ak sa s jedným z nich niečo pokazí, problémy sa prejavia v celom systéme.

Reklamy

Väčšinou to všetko začína drobnými poruchami, ktoré časom vedú k stále vážnejším následkom. Často je východiskovým bodom nedostatok vitamínov.

Jedným z najdôležitejších vitamínov v našom tele je vitamín B12 , pretože je zodpovedný za správny metabolizmus a optimalizáciu fungovania buniek.

Ďalšou dôležitou funkciou je jeho účasť na tvorbe cholínu, ktorý je zodpovedný za imunitu a funkciu pečene. Táto zlúčenina sa tiež podieľa na syntéze aminokyselín, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje intelektuálne schopnosti a náladu.

Keď má telo nedostatok vitamínu B12 , vysiela nám signály. Je dôležité na tieto signály včas reagovať a tento deficit odstrániť, aby sa predišlo ďalším problémom.

Nedostatok vitamínu B12. 8 hlavných príznakov

1. Únava

Pretrvávajúca únava je prvým príznakom nedostatku vitamínu B12 . To platí aj pre zlý zdravotný stav a slabosť. Tieto príznaky sú podobné ako pri depresii, preto sa ľudia často obracajú na psychológa, no problémy majú jednoduché vysvetlenie.

Vo všeobecnosti môže byť únava spôsobená mnohými faktormi, takže aby ste sa netrápili márne, urobte si najskôr potrebný prieskum.

2. Svalová slabosť

Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje nielen celkovú únavu, ale aj svalovú slabosť až celkovú skľúčenosť a lenivosť.

3. Mravčenie alebo anémia

Vitamín B12 je zodpovedný za tvorbu erytrocytov, ktoré zásobujú bunky kyslíkom. V dôsledku nízkej hladiny kyslíka sa môže v končatinách objaviť mravčenie a anémia.

4. Problémy s pamäťou

Všimli ste si, že si často zabúdate kľúče alebo telefón alebo máte problém zapamätať si meno spolupracovníka? Môže to naznačovať nedostatok vitamínu B12 .

5. Bledá pokožka

V dôsledku nedostatku tohto vitamínu môže dôjsť k zničeniu erytrocytov, čím sa uvoľní bilirubín, pigment produkovaný žlčníkom. Preto môže pokožka získať bledý odtieň. Jedným z vysvetlení môže byť, že sa meníte na upíra, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nedostatok vitamínu B12 .

6. Strata chuti

Tento príznak sa prejavuje asi u 1/2 ľudí, ktorí majú nedostatok vitamínu B12 . Chuťové receptory na jazyku, najmä na boku, sú znížené. Postihnutý môže schudnúť z prostého dôvodu, že jedlo mu už nechutí.

7. Znížené videnie

V niektorých zriedkavých prípadoch môže nedostatok vitamínu B12 ovplyvniť zrakový nerv a cievy sietnice a môže spôsobiť dvojité videnie, rozmazané videnie a dokonca aj dočasnú slepotu.

8. Emocionálne poruchy

Vitamín B12 stimuluje sekréciu serotonínu a nedostatok tejto zlúčeniny môže viesť k emocionálnym poruchám. To môže viesť k náhlym zmenám nálady, zvýšenej podráždenosti alebo emocionálnej precitlivenosti.

Vhodná hladina B12 umožňuje udržiavať správne procesy výroby energie v mitochondriách a chráni pred oxidačným stresom.

Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje zvýšenie hladiny homocysteínu. Homocysteín aktivuje NMDA receptor a zvyšuje syntézu NO a peroxynitritu, ktoré spôsobujú nitrozačný stres a vedú k blokovaniu mitochondriálnej funkcie. Mitochondriálna dysfunkcia vedie k uvoľneniu zápalových cytochrómov a aktivácii kaspázy, ktorá spôsobuje deštrukciu neurónových buniek.

Každý z týchto príznakov poukazuje na nedostatok vitamínu B12 , preto by sa nemali za žiadnych okolností ignorovať. Ak spozorujete zmeny vo svojom normálnom stave, nechajte si v krvi vyšetriť vitamín B12.

Zdroje vitamínu B12

Zdrojom sú predovšetkým živočíšne produkty:

• mäso a vnútornosti,
• ryby,
• mliečne výrobky,
• vajcia,

Najčastejšie je nedostatok vitamínu B12 spôsobený nevyváženou stravou. Rizikovou skupinou sú aj vegetariáni a vegáni, ale aj:

• ľudia s poruchami vstrebávania a ochoreniami žalúdka (vredy, pálenie záhy) a čriev (Crohnova choroba, Whippleova choroba, Zollinger-Ellisonov syndróm) •
ľudia užívajúci lieky zo skupiny inhibítorov protónovej pumpy alebo antagonistov histamínových (H2) receptorov.
• ľudia s cukrovkou 2. typu liečení metformínom.
• starší ľudia a ľudia nad 50 rokov, ktorých produkcia tzv vnútorný faktor a absorpcia kobalamínu z gastrointestinálneho traktu klesá.
• obézni ľudia
• tehotné a dojčiace ženy

Lieky, ktoré môžu znižovať hladiny vitamínu B12:

• Aspirín
• Lieky, ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej kyseliny a inhibítory protónovej pumpy a H2 blokátory
• Lieky na diabetes
• Antiepileptiká
• Pacienti s cukrovkou 2. typu užívajúci metformín sú vystavení riziku nedostatku vitamínu B12 [111].
• Užívanie hormonálnej antikoncepcie u žien znížilo hladinu vitamínu B12.

Test nedostatku vitamínu B12

Keďže sme stále zaneprázdnení, tieto príznaky si často nevšimneme, pretože sa nám zdajú bezvýznamné alebo si myslíme, že sú spôsobené stresom. Medzitým môže ísť o nedostatok vitamínu B12 .

Bohužiaľ, aj testovanie jeho hladiny v rámci normy môže spôsobiť symptómy, pretože aktívna forma tvorí len 6-20% celkovej hladiny vitamínu B12. Preto odborníci tvrdia, že aktívny B12 (vnútrobunkový) je presnejším ukazovateľom skutočných hladín vitamínu B12.

Vitamín B12 rozkladá kyselinu metylmalónovú (MMA), ktorá sa hromadí v tele, keď je hladina B12 nízka. Preto je spoľahlivý test na stanovenie hladiny kyseliny metylmalónovej v moči. Vysoké hodnoty sú príznakom nedostatku vitamínu B12.

Čo ak sa potvrdí nedostatok vitamínu B12?

Všetko závisí od výšky tohto deficitu. Pred podaním farmaceutických prípravkov sa poraďte so svojím lekárom. Vitamín B12 by sa mal užívať v kombinácii s kyselinou listovou a biotínom.

Sedemročná štúdia v Karolínskom inštitúte dokázala, že užívanie vitamínu B12 a kyseliny listovej zlepšuje výkon mozgu.

Nedostatok kyseliny listovej a vitamínu B12 prispieva k degenerácii mozgu a zvyšuje syntézu proteínov s degeneratívnymi vlastnosťami.

Systematický prehľad publikovaný v International Psychogeriatrics analyzoval 43 štúdií o spojení vitamínu B12 s kognitívnou poruchou alebo demenciou. Vedci zistili, že nízke hladiny vitamínu B12 sú spojené s Alzheimerovou chorobou, demenciou a Parkinsonovou chorobou.

Okrem toho suplementácia vitamínu B12 účinne znížila nedostatky a zlepšila kognitívne funkcie u pacientov s existujúcim nedostatkom vitamínu B12.

POZOR! Obsah webovej stránky má byť informatívny a vzdelávací. Ak trpíte chronickými ochoreniami alebo užívate lieky, odporúčame, aby ste sa pred začatím prírodnej liečby poradili so svojím lekárom, aby ste sa vyhli interakciám. Odkladaním alebo prerušením klasických liečebných kúr môžete ohroziť svoje zdravie.

ZDROJ: MITO-MED.PL, DR. ANDREI LASLAU/LASLAUBLOG.COM, PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV,

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!