Starostlivosť, hnojenie, zalievanie uhoriek v tomto extrémne horúcom počasí. Ako sa o ne postarať, aby sme sa nepripravili o úrodu?
Zdieľať článok na socialných sieťach
Aké sú pravidlá starostlivosti o uhorky v extrémne horúcom počasí? Ideálna teplota pre rast uhoriek sa teplota pohybuje od 26 do 29°C. Keď teplo v tieni presiahne +32-34 stupňov, pre rastliny je to viac ako nepríjemné.
Zvýšenie teploty nad túto hranicu vedie k zníženiu fotosyntézy a sterilizácii peľu, čo môže spôsobiť zníženie výnosov. Ako teda môžete pomôcť svojim rastlinám v tomto nadmernom teple?
Prvým krokom je zvýšenie frekvencie zavlažovania. Ak neprší a vonku je dusné teplo, vlhkosť v záhone s uhorkami okamžite zmizne.
Uhorky sú považované za vlhkomilnú zeleninu. V takýchto obdobiach je najlepšie polievať záhony každý deň, ráno alebo večer. Voda musí byť teplá!
Ak nie je možné polievať každý deň, tak si treba nainštalovať kvapkovú závlahu, na internete sú stovky videí ako na to, s tým by nemali byť žiadne problémy.
Záhon je veľmi dobré mulčovať slamou alebo senom, vlhkosť sa tak bude odparovať oveľa dlhšie a z neustáleho polievania sa nevytvorí kôra.
Aby ste zabránili vzniku patogénnych húb pod mulčom, pridajte trichodermu raz týždenne pri polievaní.
Teraz pár slov o hnojení. Hnojíme žihľavovým alebo burinovým nálevom v množstve 1 liter nálevu na 10 litrov vody.
V horúcom počasí určite musíte zvýšiť dávku draslíka pre uhorky, práve tento prvok ochráni rastliny pred vysokým rizikom tepelného stresu.
1 polievková lyžica síranu draselného na 10 litrov vody, a zhruba 2 litre na každú rastlinu. Síran draselný môže byť nahradený ekodraslíkom rozhodením granúl ku koreňom.
A nezabudnite dať draslík na aj na listy. Pri dlhotrvajúcich horúčavách je ideálnou možnosťou zatienenie záhonov pomocou bielej geotextílie, inak sa peľ v kvetoch stane sterilným a úroda sa výrazne zníži.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!